Makam (müzikte) Nedir Hakkında Bilgi

Makam (müzikte) Nedir

Makam (Müzikte) anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Makam (Müzikte) Nedir, Makam (Müzikte) Ne Anlama Gelir, Makam (Müzikte) Ne Demektir, Makam (Müzikte) Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Makam (Müzikte) ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Makam (Müzikte) Anlamı

Türk müziğinde belirli seslerin bir gam içinde işleniş biçimine verilen ad. Türk müziğindeki makamlar dörtlü ve beşli bölümlerin birleşmesiyle yapılır. Her makamın zemin, meyan ve karar olarak sıralanan seyir taslağına göre besteler kompoze edilir. Türk müziğinde 13 basit makam vardır, bunlar: Çargâh, Bûselik, Kürdî, Rast, Uşşak, Hüseynî, Nevâ, Hicaz, Uzzal, Humâyun, Zengûle, Suzinak ve Karciğar makamlarıdır. Makamları oluşturan dörtlü ve beşlilerde, arka arkaya gelen 4 sese “dörtlü”, 5 sese de “beşli” denir. Bu 13 çeşit makam 6 çeşit dörtlü ve beşliden yapılmıştır. Basit makamlardan başka, basit makamlardan birinin yapısının bozulmadan bir başka perdeye aktarılmasından oluşan “şed” makamlar vardır. Sözgelimi Çargâh makamı “sol” perdesine aktarıldığında “mahur” makamı oluşur. Basit makamları oluşturan dörtlü ve beşlilerin daha değişik biçimlerde kullanılmasıyla “mürekkep” (bileşik) makamlar ortaya çıkar.

Mürekkep makamlar durak perdelerine göre sekiz grupta toplanırlar:
1) Yegâh perdesi (8 makam);
2) Hüseynaşiran perdesi (8 makam);
3) Acemaşiran perdesi (4 makam);
4) Irak perdesi (10 makam);
5) Rast perdesi (13 makam);
6) Dügâh perdesi (37 makam);
7) Segâh perdesi (4 makam);
8) Puselik perdesi (1 makam).

Konu ile ilgili aramalar: Makam (Müzikte) Nedir Makam (Müzikte) ödev ara Makam (Müzikte) kelime anlamı Makam (Müzikte) sözlükte ara Makam (Müzikte) ansiklopedi bilgi bankası ara Makam (Müzikte) ne demek Makam (Müzikte) neye denir

Makam (Müzikte) ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver