Magnezyum Eksikliği, Magnezyum Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olur, Magnezyum Eksikliği Nelere Yol Açar

magnezyum eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir, magnezyum eksikliğinde neler olur, magnezyum eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar,

Magnezyum eksikliğinde görülen hastalıklar

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Hiçbir hastalık kendiliğinden meydana gelmez, bu nedenle de oluşan tüm hastalıkları tetikleyen bir veya birden fazla faktör bulunmaktadır. İnsan vücudundaki vitamin ve minerallerin aşırı eksik veya fazla olması da hastalık sebebidir. Magnezyum da bunlardan bir tanesidir.

Magnezyum eksikliği birçok hastalığın ortaya çıkmasında müessir olur. ABANT İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Melahat Dönmez, hastalıkların yüzde on üçünün magnezyumdan kaynaklandığı belirtti. Çünkü vücuttaki enerji dönüşümü magnezyum sayesinde olmaktadır. Kas ve sinir sisteminin düzgün işlemesi, kalp ritimlerinin düzenli olması ve enerji dönüşümünün sağlanması hep magnezyum ile sağlanmaktadır.

Magnezyum eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar sinirlilik, uyuşukluk hissi, zihinsel bulanıklık, renkte solukluk, bozuk kalp ritimleri, depresyon, kas krampları gibi belirtiler ortaya çıkmasına neden olur.

Alkol kullanan ve magnezyum eksikliği olan kişilerde kalp hastalıkları görülür. Ayrıca sigara tiryakilerinde de aynı etki görüldüğü gibi kan pıhtılaşması da meydana gelerek kalp ve damar hastalıkları ortaya çıkar.

Magnezyum eksikliği olan sporcularda kas kasılmaları ve spazmlar, çabuk yorulma, performansta azalma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Magnezyum eksikliği olan sporcuların yaptığı bazı hareketler ani ölüm riskini arttırır. Bu nedenle magnezyum eksikliği özellikle sporcular için önemli bir sağlık sorunudur.

Magnezyumun stres, gebelik, egzersiz, emzirme ve hastalıkların iyileşme sürecinde daha da azaldığını söyleyen Prof.Dr. Dönmez, magnezyum eksikliğinin sinir sistemini de bozduğunu açıkladı. Gebelik döneminde ki magnezyum eksikliği ise, rahim kasılmalarını fazlalaştırarak erken doğuma neden olduğu gibi, bebeğin ısı kaybetmesine ve ölümüne yol açmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver