Mağara Nedir Hakkında Bilgi

Mağara Nedir

Mağara anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mağara Nedir, Mağara Ne Anlama Gelir, Mağara Ne Demektir, Mağara Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mağara ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mağara Anlamı

Doğa ya da insanlar tarafından yamaçlara ya da kayalara açılmış kovuk. Doğada açılmış olan mağaralar, karbonatlı sular, lavlar, deniz suyu gibi aşındırıcıların kayalara etkimesiyle oluşmuştur. Karbonatlı sular, kireçtaşı gibi kolaylıkla kimyasal aşındırmaya uğratabilecekleri kayaları oyarak, kimi zaman 200 m.yi aşan mağaralar oymuştur. Mağaraların içinde sarkıt ve dikitlerden oluşan çok ilgi çekici görünümler elde edilir. Bu tip mağaralar ilk zamanlarda insanların barınağı görevini yapmıştır. Deniz dalgalarının mekanik aşındırması sonucunda, dayanıksız kayalar zamanla aşınarak deniz kıyılarındaki mağaraları oluşturmuştur. Bu çeşit mağaralar yerin birkaç yüz metre altına kadar inebilir. Yanardağların ağzından ya da yamaçlarından akan lavların donarken oluşturduğu mağaralara lav mağaraları denir. Buzullarda, buzun kimi kısımlarda eriyip donması sonucu buz mağaraları oluşur. Mağaralar bilim adamlarının ilgisini çekmektedir. Jeologlar, ilgili yerin yapısı hakkında incelemelerde bulunurlarken, arkeologlar da mağaralara yerleşmiş muhtemel ilkel insan topluluklarının klarını ararlar. Dünyanın en geniş ve en büyük mağarası ABD’de Kentucky eyaletindeki Mammouth mağarasıdır. Bu mağaraların galerileri ile birlikte uzunluğu 100 km.yi bulur. Türkiye’de de, Hatay’daki Mağaracık köyü yakınındaki mağara, arkeolojik bakımdan çok değerlidir; burada kat kat beş ayrı kültüre ait klar bulunmuştur. Antalya ilindeki Damlataş mağarası ise doğal güzelliği yanı sıra, havasındaki karbon dioksit, yüksek nem, alçak sıcaklık ve radyoaktivite sayesinde astım hastalığına iyi gelmesiyle tanınmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Mağara Nedir Mağara ödev ara Mağara kelime anlamı Mağara sözlükte ara Mağara ansiklopedi bilgi bankası ara Mağara ne demek Mağara neye denir

Mağara ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver