MAC ve PC bilgisayar arasındaki farklar nelerdir? Hangisi daha iyi?

Demokrat yada cumhuriyetçi? Ateist yada teist? Kola yada Pepsi? Tüm bunlar kibar bir sohbette kaçınılması gereken konulardır. Son yıllarda bu konular arasına popüler bir tartışma daha girdi: Mac mı PC mi?İkisinin de verdiği haz ortadayken, Apple’ın popüler ürünü olan Mac’ın bilgisayar piyasasındaki payının ne kadar az olduğunu öğrenince şaşıracaksınız. iPhone, iPod ve iPad satışları ile toplam kazancını oldukça arttıran Aplle firması, bilgisayar kullanıcılarının sadece yüzde beşini elinde bulunduruyor. Bununla birlikte 2010 yılında Mac kullanıcılarının sayısı yüzde 27.7 arttı.Peki o halde hangisi daha iyi — Mac yada PC ? Burada sizlere Mac ve PC arasındaki 10 önemli farkı anlatıyorum. Bunları okuyunca hangisinin daha iyi olduğuna kendiniz karar verebileceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

10: Dizayn

Bir bilgisayar için yüzeysel ve önemsiz bir tarafmış gibi görünse de, Mac ve PC arasında önemli bir estetik dizayn farkı vardır. Eski Apple CEO’su Steve Jobs onlarca yıldı Mac’ın dış görünümünü harika bir hale getirdi ve hiçbir rakibi onu taklit edemedi. Eşsiz ve uyumlu dizaynı Mac hayranlarının en çok hoşuna giden şey oldu.

Bu alışılmadık dizayn üzerine odaklanma taa ilk Macintosh ile 1984 yılında başladı. Belki de Jobs’ın en büyük dizayn başarısı 1998 yılında çıkan iMac ile oldu. Bu Macintosh versiyonu ile birlikte Apple’ın kaderi değişti ve bugünkü popüleritesine ulaşana dek yükselmeye devam etti. Günümüzde bazı PC üreticileri dizaynı ön plana çıkaran modelleri üretmeye çalışıyorlar. Fakat hiçbirisi Apple’ın Mac ürünü gibi olmayı başaramadı.

9: Fiyat

Mac ve PC arasındaki en önemli farklardan biride fiyatlarıdır. Çok az Mac versiyonunu 1000 dolardan aşağıya satın alabilirsiniz. Fakat bir çok PC modeli 1000 dolardan daha düşük fiyata alınabilir. Fakat bu durum aynı malzemeye sahip Mac ve PC’nin farklı fiyatlara satılması demek değildir. Apple, Mac ürünlerinde oldukça kaliteli ve pahalı bileşenler kullanmaktadır.

Aslında Mac ve PC bilgisayarı karşılaştırmak zor iştir. Çünkü her bileşenleri aynı olsa bile bunların ihtiyaç duydukları üçüncü parti yazılımlar farklıdır. Bunlar için de ayrı ücret ödemeniz gerekir. Mesela  PC için bir virüs programı yada Mac için MS Office programı satın alınması gerekir. Yani anlayacağınız Mac ve PC arasındaki göreceli fiyat farkı tamamen kullanıcının ihtiyaçlarına göre değişir.

8: Teknik Özellikler

PC ve Mac tarafından sunulan teknik özellikler çok benzer veya çok farklı olabilir. Hangi markaları karşılaştırdığına bağlıdır. İşlemci, RAM, harddisk, ekran kartı gibi benzer iç bileşenlere sahip olsalar da, bu bileşenlerin hızı ve kapasitesi değişebiliyor. Maclar genelde düşük seviye bilgisayarlardan çok daha iyidir. Çünkü Apple’ın ürünleri genelde çok pahalı ve kaliteli parçalardan oluşur. Fakat Mac ve pahalı PCleri karşılaştırmak çok daha zordur. Genel olarak Mac’ların işlemcisi Windows’unkinden daha hızlı olsa da, iş RAM, harddisk ve USB portlara geldiğinde Mac’lar biraz yetersiz kalıyor.

Mac ve PC’lerdeki bağlantı türleri ve optik sürücüler belli şekillerde farklılık gösterebiliyor.  Macintohslar standart özellikleri sunarken, PC’ler Blu-Ray oynatıcılar, TV kartları, dokunmatik ekranlar ve HDMI portları gibi ekstra özellikler sunabiliyor.

7: Seçim

Belkide Mac ve PC arasındaki en dikkat çekici fark herbirinin sundukları konfigürasyon sayısıdır. Şuanda Mac 5 ürün sunuyor: Macboook Air, Macbook Pro, Mac mini, iMac ve Mac Pro. Bu ürünlerin herbirinin konfigürasyonları ayrı aryı olsa da, Mac toplamda 18 bilgisayar sunuyor.

Bunun yanında PC’ler çok sayıda şekil ve boyutta ürünlere sahip. Aralarında Acer, Asus, Compaq, Dell, eMachines, Gateway, HP, Lenovo, Samsung, Sony ve Toshiba’nın da bulunduğu  Windows tabanlı bilgisayar üreticileri çok fazla sayıda laptop ve masaüstü bilgisayar modeli konfigürasyonuna sahip. Bir çok kişi bu geniş yelpazeyi oldukça faydalı buluyor. Çünkü herkes tam olarak ihtiyaçlarını karşılayan bir bilgisayar satın almak ister.

6: Satış Mağazaları

Apple ürünlerini öyle her perakende satış mağazasına vermez. Seçici davranır. Fakat PC üreticileri bu konuda sınır tanımaz.  California şirketinin en iyi peraktende satış mağazası Apple Sotore’dur. Kapılarını ilk olarak 2001’de açtı. Bunun ardından Apple 43 şehir ve 11 ülkede 300 den fazla mağaza daha açtı. Ayrıca Best But, CompUSA, Computer City, Fry’s Electronics, Micro Center, Office Max ve Sears gibi elektronik devleriyle anlaşmalar imzaladı. Fakat yinede hala bir çok mağazada PC bulunurken, Mac bulmak zordur.

5: İşletim Sistemi

Mac ve PC arasındaki farklardan biri de kullandıkları işletim sistemlerdir. PC bilgisayarlar MS Windows 7 yüklü satılırken, Mac bilgisayarlar OS X Lion kurulu olarak gelirler. 2007 ve 2009 yılları arasında Windows Vista satıştayken OS X rakibinden daha iyiydi. Çünkü vista çok yavaş ve hantal olmasının yanında ikide bir çöker yada uyarı penceresi açılırdı. Fakat Windows 7 ile birlikte Microsoft yapmış olduğu yeniliklerin ve geliştirmelerin karşılığını yine bir numara olarak kazanmış oldu.

2006 yılında  Apple çok önemli bir değişiklik yaparak, Mac bilgisayarlara Windows kurulmasına imkan tanıdı. Fakat hala Windows PC’lere Mac OS X kurulamıyor.

4: Kullanıcılar

Apple modaya uygun ve eğlenceli  Mac’lar üretmek için çok sıkı çalışırken, PC’leri sıkıcı ve banal olarak tanıtmaya çalıştı.  Bu strateji Apple’ın son zamanlardaki reklam kampanyasında daha çok açığa çıktı. Mac bilgisayara sahip kişiyi genç ve yakışıklı Justin Long oynarken, PC ise yaşlı ve çelimsiz John Hodgman tarafından oynandı.

3: Yazılım

Mac’ın bu kadar az sayıda kullanıcısı olmasının en önemli sebebi de, Aplle’ın işletim sistemi için yeterince yazılım üretmemiş olmasıdır. Bu eksiklik iş alanında kendini gösteriyor. Bu alandaki tüm yazılım standartları yıllardır Windows üzerine kurulu. Şuanda Mac daha avantajlı ve iyi bir ürün sunsa bile, firmanın bilgisayarlarını değiştirmek çok fazla vakit ve para kaybına neden olacaktır.

Mac’ın yazılım alanındaki eksikliği sadece işte hissedilmiyor. Aynı zamanda oyun alanında da Mac yazılımları geri kaldı. Bir çok oyun firması ürünlerini PC bilgisayarlar için üretiyor. Mac son zamanlarda Civilization, Duke Nukem, Starcraft ve Warcratf gibi oyunları oynama imkanı sunsa da, PC karşısında hala çok geride. Yaklaşık değerlerle bir istatistik vermemiz gerekirse: Mac için 180 oyun çıkarken, PC için 1300 den fazla oyun çıkıyor.

2: Güvenlik

Mac ve PC arasındaki en önemli farklardan birisi de güvenlikle ilgili. Bilgisayar kullanıcılarının çoğu MS Windows kullandığı için, doğal olarak tüm saldırılar da PC’lere yöenlik yapılıyor. Malware ve Trojan gibi zararlarılar kullanıcıları kandırarak kendilerini PC’lere yüklüyorlar. Ayrıca botnet gibi zararlı yazılımlar da PC’leri birer zombi makinesine dönüştürüyor ve bu bilgisayarlar sürekli spam ve reklam dağıtıyorlar. Oysa Mac’lar bu durumdan çok az etkileniyor.

Fakat Mac kullanıcıları yine de güvenlik konusunu göz ardı etmemeli. Son zamanlarda Mac Protector, Mac Defender ve MacGuard diye bilinen trojanlar Macintosh larda cirit atıyorlar. “Apple güvenlik merkezi” olduğunu iddia eden bir pencere açılıyor ve Mac bilgisayarında virüs tespit ettiğini söylüyor. Buna çözüm olarak da Mac Protector isimli trojanı indirmenizi tavsiye ediyor. Bu trojan da sizin kredi kartı bilgilerinizi çalıyor. Mac bilgisayarların popülerliği arttıkça ve daha fazla sayıda insan Mac kullanmaya başladıkça bu zararlı yazılımların da Mac için artması kaçınılmazdır. Fakat şuanda Mac bilgisayarlar PC’lerden daha güvenli.

1: Müşteri Memnuniyeti

Mac ve PC arasındaki büyük ihtimalle en çok göze çarpan fark müşteri memnuniyeti ile ilgilidir. PCWorld ve PCMag dergilerinin okuyucuları arasında yapmış olduğu anketlerinin sonuçlarına göre Apple Mac bilgisayar alanlar diğer her türlü PC markasını satın alanlardan daha çok memnun. Mac’lar güvenlik, servis deneyimi ve müşteri hizmetlerinde PC’lerden çok ileride. Fakat tamire ihtiyaç duyan Mac laptoplar için aynı şeyi söyleyemeyiz.

Her ne kadar PC üreticileri servislerini deniz aşırı ülkelere bile sunsalar da, Mac kullanıcıları Apple Store’larda kurulan yardım masalarından yüz yüze teknik destek alabiliyorlar.

Yukarıda sizlere Mac ve PC arasındaki farkları hiçbir taraf tutmadan anlattım. Sanırım artık hangisinin daha iyi olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz.

EnBasit.com Editörü:

Serdar Aktaş

Bu Yazıda Kullanılan Kaynaklar

 • Apple. “Apple Introduces Boot Camp.” April 5, 2006. (Aug. 19, 2011) http://www.apple.com/pr/library/2006/04/05Apple-Introduces-Boot-Camp.html
 • Apple. “Apple Retail Store.” 2011. (Aug. 19, 2011) http://www.apple.com/retail/storelist/
 • Apple. “Apple to Open 25 Retail Stores in 2001.” May 15, 2001. (Aug. 19, 2011) http://www.apple.com/pr/library/2001/05/15Apple-to-Open-25-Retail-Stores-in-2001.html
 • Arthur, Charles. “Apple Computer Sales Grow Faster Than PC Sales for Five Years–But Why?” The Guardian. May 24, 2011. (Aug. 19, 2011) http://www.guardian.co.uk/technology/blog/2011/may/24/apple-sales-growth-pc-market
 • Bertolucci, Jeff. “2010 Reliability and Service Survey: Desktops.” PCWorld. Nov. 28, 2010. (Aug. 19, 2011) http://www.pcworld.com/article/211081/2010_reliability_and_service_survey_desktops.html
 • Bertolucci, Jeff. “Reliability and Service: Laptops.” PCWorld. Nov. 28, 2010. (Aug. 19, 2011) http://www.pcworld.com/article/211402/reliability_and_service_laptops.html
 • Bloomberg Businessweek. “Who is Jonathan Ive?” Sept. 25, 2006. (Aug. 19, 2011) http://www.businessweek.com/magazine/content/06_39/b4002414.htm
 • Consumer Reports. “Computer Brands.” August 2011. (Aug. 19, 2011) http://www.consumerreports.org/cro/electronics-computers/computers-internet/computers/computer-buying-advice/computer-brands/computer-brands.htm
 • Cyran, Robert and Wei Gu. “Apple Will Shine in 2011, if Not as Blindingly.” The New York Times. Jan. 2, 2011. (Aug. 19, 2011) http://www.nytimes.com/2011/01/03/business/03views.html
 • Elmer-DeWitt, Philip. “Inside Apple’s Industrial Design Lab.” CNN Money. Nov. 7, 2009. (Aug. 19, 2011) http://tech.fortune.cnn.com/2009/11/07/inside-apples-industrial-design-lab/
 • Elmer-DeWitt, Philip. “Where in the World Are Mac Sales Growing? Everywhere.” CNN Money. May 22, 2011. (Aug. 19, 2011) http://tech.fortune.cnn.com/2011/05/22/where-in-the-world-are-mac-sales-growing-everywhere/
 • Fried, Ina. “Apple to Sell Macs at Best Buy.” CNET News. July 30, 2003. (Aug. 11, 2011) http://news.cnet.com/2100-1040-5057736.html
 • Gottesman, Ben. “Readers’ Choice Awards 2011: Desktops and Laptops.” PCMag. April 27, 2011. (Aug. 19, 2011) http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2384242,00.asp
 • Griggs, Brandon. “Mac vs. PC: The Stereotypes May Be True.” CNN Tech. April 22, 2011. (Aug. 19, 2011) http://articles.cnn.com/2011-04-22/tech/mac.pc.users_1_mac-users-pc-fans-pc-people?_s=PM:TECH
 • Hesseldahl, Arik. “Mac vs. PC: What You Don’t Get for $699.” Bloomberg Businessweek. April 15, 2009. (Aug. 11, 2011) http://www.businessweek.com/technology/content/apr2009/tc20090415_602968.htm
 • Hunch. “Mac vs. PC: A Hunch Rematch.” April 21, 2011. (Aug. 19, 2011) http://blog.hunch.com/?p=45344
 • McCracken, Harry. “Mac Security Threats: How Vulnerable is Apple?” Time Business. June 2, 2011. (Aug. 19, 2011) http://www.time.com/time/business/article/0,8599,2075218,00.html
 • McCracken, Harry. “Mac vs. PC: Which Is Right for You?” Time Business. Dec. 7, 2010. (Aug. 19, 2011) http://www.time.com/time/business/article/0,8599,2035577,00.html
 • McCracken, Harry. “PC vs. Mac: The Straight Scoop.” FOXNews. Feb. 23, 2010. (Aug. 19, 2011) http://www.foxnews.com/scitech/2010/02/23/pc-vs-mac-the-straight-scoop/
 • Steam. “Store.” 2011. (August 19, 2011) http://store.steampowered.com/
 • Suarez, Paul. “Mac vs. PC: Stereotypes Confirmed.” PCWorld. April 23, 2011. (Aug. 19, 2011) http://www.pcworld.com/article/226150/mac_vs_pc_stereotypes_confirmed.html
 • The New York Times. “Apple Incorporated.” July 20, 2011. (Aug. 19, 2011) http://topics.nytimes.com/top/news/business/companies/apple_computer_inc/index.html
 • Ulanoff, Lance. “11 Reasons Apple Doesn’t Dominate the PC Market.” PCMag. Oct. 19, 2010. (August 19, 2011) http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2371130,00.asp
 • Watts, Stephen. “The State of Mac Gaming.” Macworld. Feb. 5, 2011. (Aug. 19, 2011) http://www.macworld.com/article/157700/2011/02/stateofmacgaming.html
 • Wilson, Ashley Laurel. “Apple’s 11 Most Intriguing Computer Designs.” PCWorld. May 21, 2009. (Aug. 19, 2011) http://www.pcworld.com/article/165320/apples_11_most_intriguing_computer_designs.html
Sponsorlu Bağlantılar

Yorum

Cevap Ver