Mabeyin Nedir Hakkında Bilgi

Mabeyin Nedir

Mabeyin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Mabeyin Nedir, Mabeyin Ne Anlama Gelir, Mabeyin Ne Demektir, Mabeyin Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Mabeyin ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Mabeyin Anlamı

Osmanlı sarayında selâmlık dairesine verilen ad. Arapçada iki şeyin arası, ara anlamına gelen bu sözcük, eski konak ve saraylarda harem ve selamlık bölümlerine ayıran daire için de kulanılırdı. Mabeyin aynı zamanda yönetimle ilgili bir kimliğe de sahip olup; mabeyin başkâtibi, mabeyin çavuşu, mabeyin feriki, mabeyin başimamı gibi görevlileri de bulunurdu. Padişahı korumak, hazinesini gözetmek, saray dışı işleri görmek, halkın dileklerini padişaha iletmek, saray davetlerini düzenlemek gibi işler mabeyin tarafından yürütülürdü.

Konu ile ilgili aramalar: Mabeyin Nedir Mabeyin ödev ara Mabeyin kelime anlamı Mabeyin sözlükte ara Mabeyin ansiklopedi bilgi bankası ara Mabeyin ne demek Mabeyin neye denir

Mabeyin ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver