Lojistik Nedir Hakkında Bilgi

Lojistik Nedir

Lojistik anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Lojistik Nedir, Lojistik Ne Anlama Gelir, Lojistik Ne Demektir, Lojistik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Lojistik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Lojistik Anlamı

Askerlik sanatında, orduların sefer hâlinde her türlü ikmalinin düzgün bir şekilde yapılması; barış hâlinde ise ordunun savaş gücünün ve harekât yeteneğinin sürekli hazır tutulmasının sağlanması amacıyla yapılan her türlü çalışmaya verilen genel ad. Modern ordularda piyadelerin tam ikmal ile bir yerden bir yere nakli için, piyade başına 25 – 30 ton arasında çeşitli malzemenin nakli gerekmektedir. Lojistik çalışmalar her şeyden önce ordu birimlerine göre, yapılacak bir sefer ve harekât modellerine bağlı olarak bütün ihtiyaçlarının tespit edilmesiyle başlar. İhtiyaçlar tespit edildikten sonra bunların sürekli tedariki, depolanması ve dağıtımıyla ilgili planlar yapılır. Bunlara bağlı olarak, taşınma, bakım, boşaltma, yükleme, personelin barındırılması, tesislerin yapımı, bakımı, işletilmesi ve hizmetlerin yürütülmesiyle ilgili lojistik planlar da yapılır. Harekât alanının büyüklüğü, yeri, arazi biçimi, iklim ve ulaştırma şartları, lojistik desteği sağlayacak birliklerin harekâtını sınırladığından lojistik planları her türlü şart için ayrı ayrı hazırlanır. Bugünkü ordularda, her türlü ikmal, boşaltma, sağlık hizmetleri, ulaştırma, yollama ve yönetme, lojistik çalışmaların kapsamı içindedir. Modern ordularda, savaşların kazanılması iyi hazırlanmış lojistik planlarına ve bunların gereğince uygulanmasına bağlıdır. Modern lojistik destek sağlayan sınıflar ordonat, levazım ve ulaştırmadır.

Konu ile ilgili aramalar: Lojistik Nedir Lojistik ödev ara Lojistik kelime anlamı Lojistik sözlükte ara Lojistik ansiklopedi bilgi bankası ara Lojistik ne demek Lojistik neye denir

Lojistik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver