Lityum Nedir Simgesi Hakkında Bilgi

Lityum Nedir Simgesi

Lityum anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Lityum Nedir, Lityum Ne Anlama Gelir, Lityum Ne Demektir, Lityum Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Lityum ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Lityum Anlamı

Lityum Nedir Simgesi

(Li), periyodik cetvelin IA grubunda yer alan kimyasal element. Lityum, Yunanca “taş” anlamındaki “lithos” sözcüğünden adını alır. Çünkü, örneğin diğer IA grubu elementlerinden sodyum ve potasyumun kaynağı bitkilerken lityum elementi bir mineral kaynağında keşfedilmiştir.

Oldukça tepken olduğundan doğada serbest hâlde bulunmayan lityumun elde edildiği yataklar hemen hemen dünyanın her yerinde mevcuttur. Bunların dışında deniz suyundan da lityum elde edilmektedir. Lityum bileşiklerinden lityum stearat hayvansal yağların ama özellikle kuyruk yağının pişirilmesiyle üretilir. Bu bileşik, yağı otomobil sanayisinde çok yaygın bir kullanımı olan gres yağına dönüştürmekte kullanılır. Lityum karbonatın özel camların elde edilmesinde ve seramikçilikte sırlama yapmakta önemli bir yeri vardır. Pek çok lityum bileşiği nükleer enerji endüstrisinde plâstiklerin hazırlanmasında, sentetik kauçuğun ve A vitaminin elde edilmesinde kullanılır.

Lityumun hiçbir biyolojik rolü yokmuş gibi görünse de, yutulduğunda insan vücuduna etkidiği bilinmektedir. Kimi zaman, lityum içeren bileşikler, örneğin lityum karbonat (Li2CO3) manik-depresif bozuklukların tedavisindeki ilâçlarda kullanılır. Bu doz günlük 0,5-2 g arasındadır. Bazı yan etkileri vardır. Fazla miktarlarda vücuda alındığında uykusuzluk, konuşma bozukluğu, kusma yan etkilerindendir. Az da olsa toksiktir. Aşırı lityum alımı sinir sistemini zehirler.

Konu ile ilgili aramalar: Lityum Nedir Lityum ödev ara Lityum kelime anlamı Lityum sözlükte ara Lityum ansiklopedi bilgi bankası ara Lityum ne demek Lityum neye denir

Lityum ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver