Litografya Nedir Hakkında Bilgi

Litografya Nedir

Litografya anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Litografya Nedir, Litografya Ne Anlama Gelir, Litografya Ne Demektir, Litografya Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Litografya ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Litografya Anlamı

Yağlı bir maddeyle, taş levha üzerine çizilen şekilleri çoğaltma sanatı; taşbasma, taşbasması. Litografya, A. Scenefelder tarafından bulundu (1796). Şekiller üzerine sürülen mürekkep ile boş kalan yerlere sürülen su, taşın gözeneklerine girer. Sürülen sıvıların hemen uçmaması için asit ve arapzamkı karışımı, taşın üzerinden geçirilir ve baskı yapılır. Çok çeşitli litografya yöntemi vardır. En çok kullanılan yöntemler şunlardır: Doğrudan doğruya çizme yönteminde mürekkepli kalem, kurşunkalem, fırça, kazıkalemi kullanılır. Şekil kabarık ya da çukur olabilir. Dolaylı yöntem ya da geçirme yönteminde ise; bu amaçla hazırlanan şekil, otografik, tipografik ve gravür yoluyla taş üzerine geçirilir. Bu işlem yapılırken geçirme preslerinden yararlanılır. Fotomekanik yöntemdeyse, şekil duyarlaştırılan taş üzerine fotoğraf yoluyla kopya edilir. Kullanılan taş levha, çok ince taneli kireçtaşından yapılır.

Konu ile ilgili aramalar: Litografya Nedir Litografya ödev ara Litografya kelime anlamı Litografya sözlükte ara Litografya ansiklopedi bilgi bankası ara Litografya ne demek Litografya neye denir

Litografya ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver