Liposuction Fiyatları 2012-Liposuction Nedir-Liposakşın Nasıl Uygulanır Çeşitleri Nelerdir Hakkında Bilgi

Aşağıda Liposuction Fiyatları 2012-Liposuction Nedir-Liposakşın Nasıl Uygulanır Çeşitleri Nelerdir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Liposuction Fiyatları 2012-Liposuction Nedir-Liposakşın Nasıl Uygulanır Çeşitleri Nelerdir

Liposakşın yağ emme yöntemi, her ne kadar coğunlukla hanımlar tarafından tercih edilse de son zamanlarda en az hanımlar kadar erkekler tarafından da faydalanılmaya başlanılan bir bölgesel zayıflama yöntemi olarak bilinir. Liposakşın yöntemi içerisi boş kanüller aracılığıyla bir emme (suction) hareketi başlatarak vücudun belirli bölgelerinde birikmiş olan yağ dokularını kanül içerisinden emilecek kıvama getirmesi ve kanül aracılığıyla bu yağ dokuları vücuttan dışarı atma tekniğine dayalı bir sistemdir. Liposuction, vücutta belli bölgelerde birikim yapan yağların, küçük bir delikten girebilecek ince bir kanül yardımıyla vakum yapılarak çıkarılması işlemine denir. Liposuction, suction lipektomi, lipoplasti olarak ta bilinen ve değişik isimler ile adlandırılmasına rağmen temelde kanül ile yağ emme esasına dayalı bir bölgesel incelme yoludur.

Liposakşın operasyonuna Halk arasında yağ alma, yağ aldırma, yağ emme gibi terimler de aynı ameliyatı adlandırmada kullanılıyor. Lipoinjection ve lipofilling, yağ hücrelerinin, liposuction yöntemi ile bir yerden alınıp başka bir yere enjekte edilerek dolgu amacıyla uygulanışı, liposhaping ve liposculpture terimleri, liposuction ile birlikte yağ injeksiyonu da yapılarak vücudun yeniden şekillendirilmesi anlamına gelir.

Bölgesel yağ birikimleri

Bölgesel yağ birikimleri spor yapmaya, ısrarlı diyet programlarına rağmen bir türlü yok edilemeyen inatçı birikimler olarak karşımıza çıkar. Hani “Spor yapıyorum, olmuyor. Diyet yapıyorum, olmuyor. Denemediğim bir şey kalmadı. İstediğim kiloya ulaştım, yine de bu çıkıntılardan kurtulamadım.” diye yakınanların dert yandığı yağlar bunlardır. Gerçekten bölgesel yağ fazlalıkları her türlü çabaya karşı inatla yok olmaz. Bu birikimlerden kurtulmanın tek, kesin ve kalıcı yolu ise liposuction ameliyatıdır. Kesin ve kalıcıdır, çünkü vücuttaki yağ hücrelerinin çoğalma özelliği yoktur, bu yüzden yağlar liposuction ile alındıktan sonra, bu bölgelerde tekrar yağ birikimi olmaz. Kilo alındığında yağ hücreleri çoğalmaz, sadece hücrelerin içinde depoladıkları yağ miktarı artar. Bir bölgedeki yağ hücreleri alınıp da sayıca azaltıldığı zaman kilo alınsa da o bölgede yağ hücrelerinin sayısı aynı kalır, sadece hücrelerin büyüklükleri artar. Ameliyattan sonra kilo alımı olursa vücudun genelinde bir yağ birikimi oluyor, bundan, liposuction yapılan bölgeler de ancak kendi payına düştüğü kadar etkilenir, yeniden eskisi gibi bir birikim olması mümkün değildir. Bu nedenle liposuction sonrası alınan sonuçlar son derece kalıcıdır.

Liposuction hangi bölgelere uygulanır?

Liposuction fazladan yağ birikimi olan herhangi bir yere uygulanabilir. Çoğu zaman uygulanan yerler, kadınlarda çene altı, kolların üst kısmı, sırt, bel, karın, kalça, basen, uyluk ve dizlerin iç yüzü, erkeklerde çene altı, göğüs, göbek ve bel bölgesidir.

Liposuction teknikleri

Klasik liposuction : Liposuction uygulanacak bölgenin yakınlarından bir yerde, deri 3-4 mm kesilir. Bu kesinin içinden çapları 2, 3 ya da 4 mm gibi kalınlıklarda kanül ismini verdiğimiz borular sokulur. Kanülün dışarıda kalan ucu ise vakum yapan bir aspiratör cihazına bağlıdır. Deri altına sokulan kanül, ileri geri hareket ettirilerek, ucu ile yağ dokusunu ince ince parçalar, parçalanan yağlar, kanülün diğer ucunda bağlı olan aspiratör ile vakum yapılarak emilir.

Enjektörlü liposuction : Klasik liposuction yöntemi ile neredeyse aynıdır, aradaki tek fark, kanüller, aspiratör cihazı yerine büyük bir enjektöre bağlıdır. Bu yöntemde içi boş enjektörler ile vakum yapılır. Çıkarılan yağlar, enjektörün haznesinde toplandığı için bu yağlar, diğer bölgelere dolgu yapmak amacı ile de kullanılabilir. Enjektörle liposuction yapmak, aspiratör cihazıyla yapmaya göre daha zahmetli, daha uğraştırıcıdır. Bu yüzden, enjektörle yapılan liposuction genelde, çıkarılan yağlardan dolgu yapılması planlanan hastalarda tercih edilir.

Ultrasonik liposuction : 1990′lı yıllarda bir anda moda olan ultrasonik liposuction, o yıllarda tüm liposuction adaylarını peşinde sürükledi. Ancak zamanla, bu yöntemde ultrasonik enerjiden dolayı oluşan cilt hasarı olguları görülmeye başlayınca, yavaş yavaş bu yöntem terk edilmeye başlandı. Elde edilen sonuçlar, klasik liposuction ile elde edilen sonuçlar ile aynı olduğu için, klasik liposuction yöntemine yeniden dönüş oldu, ultrasonik liposuction artık pek kullanılmıyor.

Vibro liposuction : Klasik liposuction yönteminde, kanülün ileri geri hareketini cerrahın kol kuvveti sağlıyorken, vibro liposuction yönteminde, kanülün ileri geri hareketini kanülün sap kısmına yerleştirilen bir motor sağlıyor.

Liposuction için uygun bir aday mıyım?

Herşeyden önce, liposuction ameliyatının zayıflama ve kilo verme yöntemi olmadığını, vücut biçimlendirme için uygulandığını unutmayın. Liposuction uygulaması için birinci koşul, kişinin genel sağlık durumunun iyi olmasıdır. Şişman olmayan ama vücutlarında fazlalık yağ birikimi olanlar, liposuction yaptırmayı düşünüyorlarsa doğru seçimdir. Liposuction bu tür fazlalıkları almak için ideal bir çözümdür. “Ben çok kilo aldım, biraz zayıflamak istiyorum.” diyen bir hasta bu iş için uygun değildir. Çünkü liposuction şekil vermeye, vücut hatlarını düzeltmeye yarar. İdeal olarak kilosu normal ya da normalden belki biraz fazla olan, ancak vücudun belli bölgelerinde diğer bölgelerden daha fazla yağ toplanması olan kişiler için uygulanır. Özellikle bayanlarda her türlü diyete ve spora rağmen bir türlü yok edilemeyen inatçı yağ birikimleri kalça, basen, uyluk, karın ve bel bölgelerinde ortaya çıkar. Erkeklerde ise daha çok göbek, bel çevresi ve göğüs bölgesinde görülüyor. Liposuction ameliyatının amacı, bu bölgeleri incelterek diğer bölgeler ile daha uyumlu hale getirmektir. Liposuction için uygunluk kriterlerinden en önemlilerinden biri de derinin özellikleridir. Yaş ilerledikçe derinin elastikiyeti kaybolur. Derinin altındaki yağlar alındığında üzerindeki deri doğal olarak gevşeyip daha bol hale gelir. Normalde derinin esnek yapısı sayesinde ameliyattan sonra kendi içinde çekerek, büzüşerek gerginleşmesi, toparlanması, yeni duruma uyum sağlaması gerekir. 45 yaşından sonraki hastalarda uyum sağlama durumu, deri esnek yapısını, elastikiyetini yitirdiği ya da yitirmeye başladığı için çok zor olabilir. İyi bir sonuç için derinin diri ve sıkı olması gerekir. O zaman kendini çok kolay toparlar. Deri gevşemişse elastikiyeti kaybolmuşsa, problem yaratacak bir deriyse başka yöntemler uygulamakta yarar vardır. Liposuction, doğru hasta seçilip, uygun teknik uygulandığında inanılmaz derecede yüz güldürücü sonuçlar verir.

Liposuction ile ne kadar yağ alınır?

Normal koşullarda risk oluşturmadan alınan yağ miktarı, bir kerede vücut ağırlığınızın %5-6′sına kadar emniyet sınırları dahilinde sayılır. Yani 70 kg ağırlığında olan bir kişide yaklaşık 4 litreye kadar riske etmeden, güvenle yağ alınabilir. Bu sınır aşılırsa vücudun yağ metabolizmasında, sıvı elektrolit dengesinde, kan düzeyinde bozulmalara yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver