Lineer Programlama Nedir Hakkında Bilgi

Lineer Programlama Nedir

Lineer Programlama anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Lineer Programlama Nedir, Lineer Programlama Ne Anlama Gelir, Lineer Programlama Ne Demektir, Lineer Programlama Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Lineer Programlama ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Lineer Programlama Anlamı

Belli bir amaca ulaşmak üzere en uygun seçimin yapılmasını sağlayan matematiksel bir yöntem. Genellikle günlük yaşamdan alınan bir problem lineer fonksiyon olarak formüle edilir ve “amaç fonksiyonu” denilen bu fonksiyonun bazı kısıtlamalar altında maksimumu (ya da minimumu) aranır. Çözüm aranan bölge dışbükey bir kümedir. Bu kümenin her bir noktası problemin “olurlu” bir “çözümü” ve fonksiyonu maksimum (ya da minimum) kılan değer de “optimum çözüm” adını alır. Örneğin değişik yerdeki 3 fabrikadan 10 kente en düşük masrafla mal taşınması sorunu lineer programlamayla çözülebilir.

Taşıt araçları sayısı, fabrikaların kapasiteleri ve talepler, çeşitli kısıtlamaları getirirler. Bu örnekte amaç fonksiyonu en küçüklenecektir (minimizasyon). Yalnızca iki değişkenin varlığı durumunda, lineer programlama problemi grafik yöntemle çözülebilir. Daha genel olarak “simpleks” yöntemi kullanılır ki matris işlemlerine dayanır ve bilgisayara uygulanması kolaydır.

Konu ile ilgili aramalar: Lineer Programlama Nedir Lineer Programlama ödev ara Lineer Programlama kelime anlamı Lineer Programlama sözlükte ara Lineer Programlama ansiklopedi bilgi bankası ara Lineer Programlama ne demek Lineer Programlama neye denir

Lineer Programlama ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver