limonun saça faydaları-limonun sağlığa yararları Hakkında Bilgi

Aşağıda limonun saça faydaları-limonun sağlığa yararları ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

limonun saça faydaları-limonun sağlığa yararları

Limon meyvesi, hem suyu hem de kabuğu ile sağlığa faydaları olan mucize bir meyvedir. Turunçgiller ailesinden olan limon meyvesi, sadece salatalar ve meyvelerde aroma katıcı olarak değil, aynı zamanda saçlara, cilde ve zayıflamaya faydaları ile öne çıkmaktadır.

limonun yüze faydaları, limonun saça faydaları, Limonun faydaları ve zararları … ve zararları, limonun faydası, Limonun faydası nedir, Limon yemek sağlığa yararları nelermiş bir bakalım.
Mart-ekim aylari arasinda beyazimsi-pembe renkli, güzel kokulu çiçekler açan, 3-5 m boylarinda, kisin yapraklarini dökmeyen küçük boylu agaçlar. Vatani Çin olup, Akdeniz bölgesinde genis çapta yetistirilir. Onuncu asirda Araplar tarafindan Avrupa’ya getirilmistir. Yapraklari oval, tüysüz, parlak yesil renklidir. Çiçeklerin taç ve çanak yapraklari beser parçalidir. Meyveleri oval ekilli, açik sari renkli, üzeri parlak ve kabarcikli, özel salgi cepleri olup, asitli bir özsuyu vardir. Tohumlari oval sekilli, sarimsi renkli ve aci lezzetlidir.

 

limon neye iyi gelir, Limo

Mutfakların, özellikle salataların vazgeçilmez gıdalarından biri olan, sıcak yazgünlerinde limonatasıyla içimizi serinleten limonun faydalarını saymakla bitmiyor. Eğer limon bitkisinin faydalarını öğrenmek istiyorsanız bu yazımızda bakmanız yeterli.

limon1 300x188 Limonun faydaları

Akdeniz kıyılarının bu sarışın ürünüsofraların ve sağlığımızın dostudur. İçinde A, 8(1), B(2), B(3), C ve PP olmak üzere çok sayıda vitaminler, kalsiyum, bakır, silisyum, demir, fosfor, manganez gibi mineraller, meyve şekerleri, sitrik asit, malik asit gibi organizmaya yararlı asitler terpen ve linalol var.

Çamaşır suyundan doğan zehirlenme ve allerjiye karşı ilaçtır:
Doğa bilimcisi ve beslenme uzmanı Maurice Messegue, “Şifalı Otlar” adlı yapıtında şunları yazar: “Zehirlenme, sodyum, potasyum, javel çamaşır suyu, deterjan gibi alkaliden ileri geliyorsa limon suyu etkili birpanzehirdir. Anneler, bu sözümü kesinlikle unutmayın. Limonun gerek kendisi, gerek kabuğu hem yenilir, hem de cildin üstüne sürülürse organları uyarır, terleme sağlar. Bu terleme ise bilindiği gibi, zehirleri dışan atar.

Diğer Yararları:
* Gut hastalığına ve yüksek tansiyona karşı ilaçtır.
* Böbreklerin çalışmasını arttırır, böbrek taşlarının düşmesini kolaylaştınr.
* Damar sertliği ve romatizmaya karşı faydalıdır.
* Gribin çabuk atlatılmasını sağlar.
* Bir bardak ılık suya limon sıkar ve gargara yaparsanız anjini iyileştirir.
* İshali keser.
* Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır.
* Burun kanamalarına karşı, bir pamuğun üstüne limon sıkarak bu pamuğu kanayan burnun üstüne koyun.
* Ay hali kanamalarını düzenler.
* Sinüzüte karşı etkili bir ilaçtır.
* Yüzdeki sivilceleri geçirir.
* Diş etlerini kuvvetlendirir.

Cildi ve Zekayı Geliştirir:
Cildi güzelleştiren limon, aynı zamanda yapısındaki B vitamini bileşikleri sayesinde zekayı da geliştirir. Bir İngiliz fıkrası limonun bu yararım şöyle dile getirir:

çöpçatan damat adayına sorar:
* Nasıl bir kız istiyorsun? Damat adayı yanıtlar:
* Güzel olsun, zeki olsun, kültürlü olsun. çöpçatan şu cevabı verir:
* O halde sana bir kadınla beraber üç kasa da limon gerek.

 

Gözün Cilasıdır:
Yapısındaki A vitamini sayesinde gözünüze güç verir.

Nasıl Alacaksınız?
1- İki türlü limon vardır; yatak limon, mevsimlik yani yazlık limon. Yatak limonun rengi koyu sarı, mevsimlik limonun, yani yeni limonun rengi ise açık sarıdır. Pahalı da olsa yatak limon alın. Ancak önce kendi seçeceğiniz bir limonu kestirip suyuna bakın.
2- Limonun ince kabuklusu makbuldür. Kalın kabuklu limon ilk bakışta kendini belli eder. Tepesinde kiraz büyüklüğünde bir çıkıntı vardır.

Nasıl Yiyeceksiniz? Nasıl Koruyacaksınız?
l- Limondaki A, B bir, B iki vitaminleri ışıktan, C vitamini ise havadan çok etkilenir. Bir başka deyimle, kestiğiniz limonun hepsini kullanmamış iseniz kalan kısmı ışığın ve havanın etkisiyle vitaminlerinden bir kısmını kaybeder. O nedenle limonun tümünü kullanmıyacaksanız şöyle sıkın: Limonu kesmek yerine sivri bir şeyle delin ve suyunu ordan akıtın.
2- Limonu kestiyseniz yarısını sonra kullanacaksanız, yarım limonu bir tabağa kesik yeri tabağa gelecek şekilde koyun ve üstüne bir bardak kapayın.
3- Ya da kesilmiş yarım limonun üstüne, kesilmiş yüzeyi kaplıyacak şekilde tuz serpin. Yeniden kullanacağınız zaman burayı ince bir dilim halinde kesip atar, kalanın suyunu sıkarsınız.
4- Bir limonun daha bol su vermesini istiyorsanız kaynar suya atıp kısa bir süre bekletin.
5- Limonu bir kaç hafta taze olarak saklamak istiyorsanız içi su dolu bir kaba koyun ve bu suyu hergün değiştirin.
6- Yatak limonun suyu zaten boldur. Boylamasına da enlemesine de kesebilirsiniz. Ancak limon yeni ürünse mutlaka boylamasına kesin.

 

Limonun faydası nedir, limonun cilde faydaları, limonun zararları, limonun faydaları ve zararları, limonun faydası, Limonun faydası nedir,Limon yemek kanı sulandırırmı, Limon yemek tansiyonu düzeltirmi, limon yemek tansiyonu düşürürmü, yüksek tansiyon hastalığına iyi gelirmi, Limon hangi hastalığa iyi gelir, Limonun faydaları nelerdir, Limonun faydası, Limon neye yarar, limonun yararları ve zararları, limonun yüze faydaları, limonun saça faydaları, Limonun faydaları ve zararları nelerdir, Grip Limon, Kışın hasta olmamak için limon yenirmi, Limon soğuk algılınlığına iyi gelirmi,limonun yüze faydaları, limonun saça faydaları, Limonun faydaları ve zararları nelerdir, Grip Limon, Kışın hasta olmamak için limon yenirmi, Limon soğuk algılınlığına iyi gelirmi, Limon hangi hastalığa iyi gelir, Limonun faydaları nelerdir, Limonun faydası, Limon neye yarar, limonun yararları ve zararları,limon neye iyi gelir, Limon nasıl yetişir, Limonun faydası nedir, limonun cilde faydaları, limonun zararları, limonun faydaları ve zararları, limonun faydası, Limonun faydası nedir, Limon yemek sağlığa zararlımı, limon yemenin faydası, limon yemek zayıflatırmı,

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver