Limon

LİMON (CİTRUS MEDİCA)

Limon’un anavatanı Güneydoğu Asya Adaları’dır. Romalılar zamanında İtalya ve Anadolu’ya getirilmiştir. Parlak bir görünüme ve sarı renge sahip olan limonun kokusu da oldukça hoştur. Limonun meyveleri ekşi, sulu ve etli olur. Limon çok ekşi olduğu için genellikle doğrudan yenmek yerine salatalara, yemeklere ve içeceklere suyu sıkılır. Sağlığımız için limonun o kadar önemli bir yeri vardır ki birazdan anlatacağım faydalarını okuduğunuzda siz de limonun ne kadar faydalı bir meyve olduğunu göreceksiniz. Limon, bol miktarda C vitamini ihtiva eder. Antioksidan yapısı nedeniyle gün içerisinde vücudumuza etki eden zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Tümör oluşumunu engellediği için aynı zamanda bir çok kanser türüne karşı da vücudumuzu korumaktadır. Başta kolon, prostat, akciğer, göğüs, cilt ve pankreas kanseri olmak üzere şu an için 12 kanser türüne karşı etkili olduğu saptanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

limon, limonun faydaları, limon kabuğunun yararları, limon resmi, limon fotoğrafı

Bir doktor tavsiyesi olmak kaydı ile günde 6 adet yenilirse şişmanlığı giderir. Limon suyu bademcik iltihaplarını giderir. Ağrılarını dindirir. Hazmı kolaylaştırır. Sıcak olarak içildiğinde ter söktürür, ateşi düşürür. Antimikrobiyal olduğu için enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Tansiyonu düşürür. Bir bardak kahveye bir limon sıkılarak içildiğinde baş ağrısını yok eder. Yenildiğinde dişleri güçlendirir ve diş etleri kanamasını önler. Soğuk algınlığı, nezle, grip ve diğer solunum yolu hastalıkları ile savaşta faydalıdır. Boğaz ve bademcik iltihaplarına iyi gelir. Kalp, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlar. Böbrek, mesane ve safra kesesi taşlarını düşürmeye oldukça yardımcı olur. Kansızlığı önlemeye yardımcıdır. Kan dolaşımını kolaylaştırır. Mide ağrısını geçirir. İshale iyi gelir. Susuzluğu giderir. Bulantıyı ve kusmayı önler. Ağız kokusunu geçirir. Cildi güzelleştirir. Basur hastalarının şikayetlerini azaltır. Limonu tüketirken güneş ışığına maruz kalmayan bir yerde tüketmelisiniz. Aksi halde güneş ışığı başta C vitamini olmak üzere limonun bazı besin değerlerini çok kısa bir sürede yok eder.

Limonun kendisi kadar kabuğu da oldukça faydalıdır.
YAZININ DEVAMINA GİT

Sponsorlu Bağlantılar:

Limon kabuğunun faydaları
Çayınıza ve sıcak içeceklerinize koyacağınız limon kabuğu cilt sağlığı ve cilt güzelliği için oldukça faydalıdır. Limon kabuğunu rendeleyerek salatalara, makarna soslarına, kurabiye ve keklerinize ekleyebilirsiniz. Limon kabuğunun faydalarından biri de sinir sistemi fonksiyonlarına olan olumlu etkisidir. Kalbin çalışmasını kolaylaştırır ve vücuttaki zararlı bakterileri öldürür. Ayrıca kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riskini azaltan polifenolleri ihtiva eder. Balgamı söktüren limon kabuğu, safra kesesi ve karaciğer içinde oldukça faydalıdır.

100 gram limon yaklaşık 28 kalori ihtiva eder.
İlgili aramalar: limon hakkında bilgi, limonun faydaları nelerdir? limon kabuğunun yararları nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver