Liman Nedir Hakkında Bilgi

Liman Nedir

Liman anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Liman Nedir, Liman Ne Anlama Gelir, Liman Ne Demektir, Liman Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Liman ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Liman Anlamı

Deniz ya da akarsu kıyılarında gemilerin yanaşmasına, yük ve yolcu indirip bindirmelerine elverişli tesisleri olan doğal ya da yapma sığınak. Bir yerin liman olarak kullanılabilmesi için büyük dalgalardan ve rüzgârdan iyi korunan bir yer olmasına dikkat edilir. Eğer bu özellikler yeterince yoksa çeşitli eklerle liman elverişli duruma getirilir. Bu bakımdan limanlar “doğal limanlar”, “yapma limanlar” ve “yarı-yapma limanlar” olarak üçe ayrılır. Gemilerin her türlü doğal etkilerden korunduğu bu limanlardan Türkiye’de Sinop Limanı, dünyada Hong Kong, New York, Rio de Janeiro limanları sayılabilir. Açık deniz kıyılarında kurulan ve büyük dalgalardan dalgakıranlarla korunan yapma limanlara örnek, Mersin Limanı’dır. Yeterince doğal sığınak olmasına rağmen yine de dalgakıran gerektiren yarı yapma limanlar Türkiye’de ve dünyada oldukça yaygındır. İstanbul, Trabzon, Samsun, Giresun, Bandırma, İzmir, Mersin, Antalya ve İskenderun, Türkiye’nin en önemli limanlarıdır. Dünyada ise Londra, Southampton (İngiltere); Hamburg, Bremen (Almanya); Rotterdam (Hollanda); Le Havre, Marsilya (Fransa); Barcelona (İspanya); Lizbon (Portekiz); Napoli, Cenova (İtalya); Pire (Yunanistan); New York, Boston (ABD); Osaka (Japonya) ve Bombay (Hindistan) başlıca limanlardır.

Konu ile ilgili aramalar: Liman Nedir Liman ödev ara Liman kelime anlamı Liman sözlükte ara Liman ansiklopedi bilgi bankası ara Liman ne demek Liman neye denir

Liman ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver