Liechtenstein Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Liechtenstein Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Liechtenstein anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Liechtenstein Nedir, Liechtenstein Ne Anlama Gelir, Liechtenstein Ne Demektir, Liechtenstein Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Liechtenstein ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Liechtenstein Anlamı

Liechtenstein Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Resmî adı Liechtenstein Prensliği’dir. Başkenti Vaduz, nüfusu 32 410 (2000) kişidir. Yüz ölçümü 160 km2 olan Liechtenstein’ın yönetim biçimi prensliktir. Para birimi İsviçre frangı ve resmî dili Almancadır.

Dini Hristiyanlık olan Liechtenstein bir Avrupa ülkesidir. Komşuları batıda İsviçre ve doğuda Avusturya’dır. Kişi başına düşen millî gelir 1999 yılı verilerine göre 23 000 $’dır. Zorunlu eğitim süresi 8 yıl olan Liechtenstein’da ortalama ömür 78 yıldır. Başlıca kentleri; Vaduz, Esehen ve Schaan’dır.

Üçte birini Hine vadisi, geri kalanını da Alp Dağları’nın kapladığı ülkenin en yüksek dağı 2599 m yükseklikteki Vorder Grauspitz Dağı’dır. En uzun ırmağı Samina’dır. Fön rüzgârlarının etkisi altında olan ülkede ılıman bir iklim hüküm sürer. Kışlar sık yağan yağmur ve karlarla soğuk ve bulutlu, yazlar da serin, ılık, bulutlu ve nemli geçer. Bitki örtüsü sazlıklardan, otsu bitki ve ağaç topluluklarına kadar çeşitlilik gösterir.

Ülkede yetişen tarım ürünleri buğday, arpa, mısır, patatestir. Hayvancılıkla da uğraşan halk çiftlik hayvanları yetiştirmekte ve süt ürünleri üretmektedir. Ülke endüstrisi; makine, araç-gereç, kimya, mobilya ve seramik alanlarında gelişmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Liechtenstein Nedir Liechtenstein ödev ara Liechtenstein kelime anlamı Liechtenstein sözlükte ara Liechtenstein ansiklopedi bilgi bankası ara Liechtenstein ne demek Liechtenstein neye denir

Liechtenstein ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver