Lidya Devleti Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri Hakkında Bilgi

Lidya Devleti Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri

Lidya Devleti anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Lidya Devleti Nedir, Lidya Devleti Ne Anlama Gelir, Lidya Devleti Ne Demektir, Lidya Devleti Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Lidya Devleti ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Lidya Devleti Anlamı

Lidya Devleti Nedir Nerede Kurulmuştur ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri

İlk Çağ’da Anadolu’nun Lidya Bölgesi’nde Giges tarafından kurulan devlet. Başkenti, Sard (Sardes) idi. Giges zamanında Lidya bir ara Kimmerler’in saldırısına uğradı, ancak Giges’in torunu Alyattes, Kimmerler’i Anadolu’dan uzaklaştırmayı başardı. Lidya Devleti en zengin ve güçlü zamanına Alyattes’in oğlu Krezüs zamanında ulaştı.

Lidya’nın sınırları doğuda Kızılırmak’a, batıda Ege Denizi’ne dek genişledi. Ancak Krezüs’ün Perslere yenilmesi Lidya Devleti’nin de sonunu getirdi. Bütün Anadolu gibi Lidya da Perslerin egemenliğine geçti. Lidya, Ege Denizi limanlarını Mezopotamya ve İran içlerine bağlayan ticaret yolları üzerinde bulunuyordu. Ünlü Kral Yolu bu ülkeden geçiyordu. Bu yüzden Lidya ticaret sayesinde çok zenginleşmişti. Sikkenin ilk olarak Lidya’da ortaya çıktığı sanılmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Lidya Devleti Nedir Lidya Devleti ödev ara Lidya Devleti kelime anlamı Lidya Devleti sözlükte ara Lidya Devleti ansiklopedi bilgi bankası ara Lidya Devleti ne demek Lidya Devleti neye denir

Lidya Devleti ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver