Leyla İle Mecnun Nedir Ne Anlatılır Hakkında Bilgi

Leyla İle Mecnun Nedir Ne Anlatılır

Leyla İle Mecnun anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Leyla İle Mecnun Nedir, Leyla İle Mecnun Ne Anlama Gelir, Leyla İle Mecnun Ne Demektir, Leyla İle Mecnun Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Leyla İle Mecnun ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Leyla İle Mecnun Anlamı

Ünlü Arap aşk hikâyesi. Hikâyenin konusu, birbirini küçük yaşta seven ama kavuşamayan iki gencin aşkıdır. Leyla bir başkasıyla evlendirilir. Mecnun da acıdan çıldırır ve çöllere düşer. Hikâyenin sonunda ikisi de aşk acısından ölür. Leyla ile Mecnun hikâyesi özellikle İran şairi Nizami’nin konuyu mesnevi biçiminde işlemesinden (Leyla ve Mecnun, 1188) sonra, Doğu edebiyatlarının ortak konularından olmuştur.

Leyla ile Mecnun mesnevilerinin en önemlisi, edebiyat değeri bakımından bir başyapıt sayılan Fuzuli’nin mesnevisidir. Nizami’yi izleyen, ama ayrıntıları değiştiren Fuzuli, tasavvuf temasını öne almıştır. Leyla ile Mecnun hikâyesinin Türk halk edebiyatında da işlendiği görülür. Düzyazı anlatımın seçildiği bu hikâyeler genelde Fuzuli’nin “Leyla ile Mecnun”unun benzeri olup araya şiirler serpiştirilmiştir. Bu biçimiyle Karagöz oyunları arasına da girmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Leyla İle Mecnun Nedir Leyla İle Mecnun ödev ara Leyla İle Mecnun kelime anlamı Leyla İle Mecnun sözlükte ara Leyla İle Mecnun ansiklopedi bilgi bankası ara Leyla İle Mecnun ne demek Leyla İle Mecnun neye denir

Leyla İle Mecnun ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver