Leonardo Di Caprio Kimdir, Leonardo Di Caprio Biyografisi, Leonardo Di Caprio Hayatı ve Yaşamı

Di Caprio, eskiden hippi olan bir ailenin çocuğu olarak kalabalık bir ortamda yetişti. Hamile annesi, bir Leonardo da Vinci tablosuna bakarken sert bir tekme atan Leonardo’un adı belliydi artık. Daha 5 yaşında iken bir süt reklamı ile ekranlara adım atan Di Caprio, aktörlüğü gerçek anlamda 14 yaşında denedi.
Oyunculuk eğitimi almamış birisi olarak, Leonardo Di Caprio aslında Titanik’ten önce rol aldığı filmlerle performansını kanıtladığını düşünüyor. Robert De Niro ve Ellen Barkin ile oynadığı “This Boy’s Life” (1993) ve Lasse Halström’ün yönettiği “What’s Eating Gilbert Grape” (1993) filmleriyle oyunculuk yeteneğini kanıtladı. “What’s Eating Gilbert” filmindeki zeka özürlü, dağınık saçlı Arnie’nin kardeşi rolü ile başarılı bulunmasına rağmen, onu Arnie’nin yanında fazla yakışıklı kaldığı için eleştirenler de oldu. Yine de bu filmdeki oyunculuğuyla Oscar ve Altın Küre ödüllerine aday olmayı başardı.
19 yaşındayken kendisini birdenbire Hollywood’un süperstarları arasında buldu. Di Caprio’nun sonraki seçimleri de bu kanıyı değiştiremedi. Sharon Stone ve Gene Hackman’ın da rol aldığı “The Quick and the Dead (Hızlı ve Ölü)” deki hiç bir şeye değer vermeyen, insanlığın gelişimine inanmayan genç adam rolü ile filmin gişe başarısında büyük rol oynadı. Sonraki yıllarda uyuşturucu bağımlısı, sorunlu bir genci canlandırdığı “The Basketball Diaries” (1995), ve homoseksüel şair Rimbaud’nun hayatını oynadığı “Total Eclipse” (1995) filmleri ile de çıkışını sürdürdü.
1996 yılında çevirdiği, Romeo ve Juliet ile gerçekten genç kızların sevgilisiydi artık. Ama asıl bomba 1997 yılında patladı. James Cameron’un Titanik’indeki Jack Dawson rolü ile James Dean’in tahtını salladı. People Magazine dergisi tarafından dünyanın en yakışıklı ve güzellerinin olduğu ilk 50 listesindeydi adı… İngiliz Empire dergisi ise onu “Bütün Zamanların En İyi 100 Yıldızı” listesinde 75 numaraya oturtmuştu. Hollywood’un en çok konuşulan aktörüydü. Fakat, yine de Ben Hur’un Oscar rekorunu egale eden film için tuhaf bir durum söz konusuydu. Di Caprio, Oscar’a aday gösterilmemişti!
Di Caprio,yönetmenliğini Danny Boyle’un üstlendiği ve Robert Carlyle ve Tilda Swinton gibi oyuncuların yer aldığı 2000 yapımı “The Beach (Kumsal)” adlı filmde gezgin bir maceraperesti canlandırdı.

Sponsorlu Bağlantılar
Filmografi
 • Alexander the Great 2003
 • Catch Me If You Can 2002
 • TGangs of New York 2001
 • Johnny Eck 2001
 • The Beach 2000
 • Celebrity 1998
 • The Man in the Iron Mask 1998
 • Titanic 1997
 • Marvin’s Room 1996
 • William Shakespeare’s Romeo and Juliet 1996
 • The Quick and the Dead 1995
 • Total Eclipse 1995
 • The Basketball Diaries 1995
 • Les Cent et une Nuits 1995
 • What’s Eating Gilbert Grape 1993
 • This Boy’s Life 1993
 • Poison Ivy 1992
 • Critters 3 1991

Leonardo Wilhelm DiCaprio (d. 11 Kasım 1974, Hollywood Kaliforniya) üç kez Oscar’a aday gösterilmiş Amerikalı oyuncu.

Biyografi 

İlk yılları 
Babası George DiCaprio, çizgi roman dağıtıcısı; annesi Irmalin DiCaprio avutkattır. Adam Farrar üvey kardeşidir. Daha bir yaşındayken annesi ve babası ayrılık kararı aldılar. Leonardo 3 yaşındayken en çok sevdiği çocuk programına çıktı.

Oyunculuk Kariyeri 
1989’da kariyerine Parenthood dizisinde Garry Buckman rolü ile başladı. Daha sonra Santa Barbara dizisnde Mason Capwell karakterinin genç halini canlandırdı. 1991-1992 yılları arasında Growing Pains dizisinde 22 bölüm Luke Brower olarak yer aldı. 1991 yılında Critters 3 isimli filmde Josh rolünde idi.
İki yıl sonra Robert De Niro ve Ellen Barkin ile birlikte This Boy’s Life (1993) isimli filmde yer aldı. Aynı yıl özürlü bir genci canlandırdığı What’s Eating Gilbert Grape filmi ile 19 yaş 90 günlük iken En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı’na aday gösterildi. (2007 itibari ile halen bu ödüle en genç aday gösterilen 7. kişidir.)
1995 yılında The Basketball Diaries ve Total Eclipse filmlerinde yer almış, 1996 yılında Romeo + Juliet filminde Romeo’u canlandırmış ve Berlin Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncuya verilen Silver Berlin Bear ödülünü kazanmıştır. Aynı yıl Marvin’s Room filminde Meryl Streep ve Diane Keaton ile birlikte çalışmıştır.
1997 yılında Jack Dawson rolüyle Titanik filminde yer almıştır. Film tüm zamanların en çok izlenen filmi olmuş, 11 Akademi Ödülü kazanmıştır. DiCaprio bu filmi ile Altın Küre’ye aday gösterilmiştir.(En İyi Aktör – Drama)
1998 yılında The Man in the Iron Mask ve Celebrity, 2000 yılında The Beach ve 2001 yılında Don’s Plum filmlerinde yer almıştır. Daha sonra 2002 yılında Martin Scorsese’nin yönettiği ve 10 dalda Oscar adayı olan Gangs of New York filminde ve yönetmeni Steven Spielberg olan Catch Me If You Can filmlerinde yer almıştır. Tom Hanks, Martin Sheen, Christopher Walken ve Amy Adams gibi oyuncularla birlikte rol aldığı Catch Me If You Can ile Altın Küre’ye tekrar aday gösterilmiştir.
2004 yılında bir başka Martin Scorsese filmi olan The Aviator filminde Howard Hughes’u canlandırmış ve Altın Küre kazanmıştır. Oscar, BAFTA, Screen Actors Guild gibi ödüllere aday olmuştur.
2006 yılında tekrar Martin Scorsese ile çalışmış The Departed filminde William M. ‘Billy’ Costigan Jr. karakterini canlandırmıştır.Screen Actors Guild, Altın Küre ve BAFTA ödüllerine aday gösterilmiştir. Aynı yıl Blood Diamond filminde Danny Archer rolü ile Oscar ve Altın Küre adayı olmuştur.
2008 yılında gösterime girmesi beklenen Sam Mendes’in yönettiği, Kate Winslet ve Kathy Bates ile birlikte rol alacağı Revolutionary Road filminde Frank Wheeler karakterini canlandıracaktır. Body of Lies ile Freedom Within the Heart filmlerinde yer alacağı açıklanmıştır. Ayrıca 2008 yapımı Martin Scorsese filmi olan The Rise of Theodore Roosevelt filminde Theodore Roosevelt’i canlandıracağı ve 2009 yapımı Martin Scorsese filmi olan Shutter Island’da da yer alacağı açıklanmıştır.

Ödülleri

 • 2005: Altın KüreGolden Globe – En İyi Aktör (Drama),Göklerin Hakimi – (The Aviator)
 • 1997: Berlin Film Festivali Silver Bear – En iyi oyuncu, William Shakespeare’s Romeo + Juliet
 • 1997: MTV Film Ödülleri – En iyi erkek oyuncu, Titanik
 • 1993: National Board of Review – En iyi yardımcı oyuncu, What’s Eating Gilbert Grape
 • 1993: Los Angeles Film Critics – New Generation Ödülü, This Boy’s Life ve What’s Eating Gilbert Grape

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver