Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Lens Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli, Yaz Aylarında Lens Kullanmak

yaz aylarında nasıl lens kullanılmalı, yaz sıcaklarında lens kullanımı, yazın lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler, yazın lens kullanmak

Yazın lens kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Gerek göz sağlığı, gerek estetik görünüm için lens kullananlar yaz aylarında lens bakımına kışa nazaran daha fazla dikkat etmeli, bilhassa da deniz ve havuza girerken lenslerine gösterdikleri özeni iki katına çıkartmalıdırlar. Dr. Ersin Kutluçınar yazın lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, sorusunu sizler için cevapladı ve göz sağlığı için lens kullanıcılarına önerilerde bulundu.

Hem sağlamış oldukları kullanım rahatlığı ile hem de çeşitli renk alternatifleriyle tercihi artan kontak lenslerin özellikle yaz aylarında kullanımına çok özen gösterilmelidir. Günlük hayatta gözlük kullanmak istemeyen göz hastaları ve güzel görünüm yakalamak isteyenler, yaz sıcaklarında serinlemek için kendilerini attıkları havuz ve denizde hatalı lens kullanım sonucu ciddi rahatsızlıklar yaşayabilirler.

Deniz suyunun hijyeni, havuz suyunun kloru, güneş ışınları lenslerde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Dr. Ersin Kutluçınar özellikle filtresiz lenslerle güneşe çıkılmamasını önermektedir.

Dr. Ersin Kutluçınar yanlış seçilen lenslerin gözde travmalara, göz enfeksiyonlarına, göz kuruluğuna ve kornea hastalıklarına sebep olacağını söylemekte.

Dr. Ersin Kutluçınar yaz aylarında nasıl lens kullanılmalı, lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir şöyle açıklıyor: “En önemli noktalardan biri hijyen. Kontakt lensler takılmadan önce mutlaka eller yıkanmalı, nemli bırakmayan bir havluyla kurulanmalı. Lens kutuları her solüsyonla birlikte yenilenmesine rağmen yine de kontakt lens kutularının temizliğine çok dikkat edilmeli, ara sıra kaynar sudan geçirerek tozlanan kutular yıkanmalıdır. Deterjan, alkol, sabun gibi temizleyiciler kullanılmamalı. Lensler mutlaka özel solüsyonları ile her kullanımdan sonra sterilize edilmeli, eğer uzun süre kullanılmayacaklarsa, saklanmamalı atılmalıdır. Bazı solüsyonlardaki maddeler alerji yapabilir, bu yüzden doktorlar tarafından önerilen solüsyonların kullanılması gerekir. Musluk suyu lensler için hijyenik değildir, içindeki ağır metaller ve klor, lensin yapısını bozar ve lens üzerinden çıkartılamaz.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver