Lenf Bezleri Neden Şişer, Lenf Bezleri Neden Şişiyor, Lenf Bezleri Şişme Nedeni

Lenf bezleri şişmesi, lenf bezlerinin şişme nedenleri nelerdir, lenf bezlerinin şişme sebepleri, lenf bezlerinin şişmesi

Lenf bezlerinin şişme nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Vücudumuz o kadar güzel bir sistemle donatılmış ki herhangi bir hastalık anında bunun sinyallerini verebilecek özelliklere sahip. Lenf bezleri de bu özellikleri taşıyan değerli uzuvlarımızdan biridir. Genellikle lenf bezlerinin şişmesi sağlığın belirtisi olarak görülse bile bazen hastalıkların habercisi olabilmektedir. Hangi durumda telaşlanmalıyız yada doktorumuzun kapısını çalmalıyız buyurun öğrenelim:

 

Lenf bezleri neden şişer?

 

Çeşitli nedenlerden dolayı şişen lenf bezlerinin çağımızda en sık görülen sebebi bedenimizdeki enfeksiyonlardır. Bedenimizde türlü sebeplerden dolayı meydana gelen enfeksiyonlar lenf bezlerinin şişmesine neden olmaktadır. Enfeksiyonun ortadan kalkması ile de lenf bezi şişliği zamanla kendiliğinden inecektir. Ancak lenf bezleri iki haftadan uzun bir süredir şiş ise muhakkak hekime başvurulmalıdır.

Fındık tanesi kadar büyüklüğe sahip olan lenf bezleri, enfeksiyonlarla baş etmek için birçok hücre üretmeye başlar. Bu nedenle de boyutları fındık büyüklüğünden ceviz büyüklüğüne ulaşır.

Nadir olarak görülse de kullanılan bazı ilaçlarında lenf bezlerinin şişmesinde etkisi olduğu düşünülmektedir.Ayrıca glikojen depolama hastalığı, Kawasaki hastalığı ve sarkodozis, artrit, romatizma gibi bağışıklık sistemine etki eden hastalıklarda lenf bezsi şişme nedenlerindendir. Lenf bezlerinin şişmesi kanser belirtisi de olabileceği için uzun süre inmeyen şişliklerde doktora başvurmakta fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver