Lenf Bezi Şişlikleri Nasıl İner, Lenf Bezi Şişmesi, Lenf Bezi Şişmesi İçin Ne Yapılır

lenf bezi şişmesi nasıl geçer, lenf bezi şişmesi nasıl tedavi edilir, lenf bezi şişmesi tedavisi, lenf nodu büyümesi tedavisi

Lenf nodu şişmesi nasıl tedavi edilir?

Lenf nodu büyümesi olarak da tabir edilen lenf bezi şişlikleri bademcik iltihabı, kanser hastalıkları, cilt hastalıkları, bazı ilaçlar ve romatizma gibi bağışıklık sistemini etkileyen sorunlardan dolayı ensede, boyunda, koltuk altında, kasıkta ve çenede husule gelmektedir. Ceviz boyu büyüklüğüne ulaşan lenf bezi şişmelerinin en önemli nedeni enfeksiyonlar olmaktadır. Kasık, boyun, ense, koltuk altı gibi vücudun çeşitli bölgelerinde şişen lenf bezleri bir hastalık belirtisi olduğu için ciddiye alınmalı ve uzun süre geçmeyen şişliklerde uzman hekime başvurarak tedaviye başlanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Lenf bezi şişmesi tedavisi

 

Lenf nodu büyümesinin boyutu boyunda 1,5 cm, dirsekte 0,5 cm, kasıkta 1,5 cm’e ulaşmış ise hastalık belirtisi olduğu düşünülmeli ve sorun araştırılarak tedaviye çok geç kalmadan başlanmalıdır. Ancak boyutu ne olursa olsun omuz üzerinde husule gelen lenf bezi şişlikleri aksi ispat edilene kadar önemli bir hastalığı işaret ettiği için bu bölgedeki şişlikler dikkate alınmalıdır.

2 haftadan uzun süren şişlikler ve bu şişliklere eşlik eden ateş, kilo kaybı, gece terlemeleri gibi şikayetler doğrultusunda tüberküloz, viral enfeksiyon ve kanser akla getirilmelidir. Bu belirtiler ve şikayetler doğrultusunda lenf bezi şişmesi tedavi edilmelidir.

Lenf nodu şişliğinin tedavisi ise, şişliğe sebep olan sorunun ortadan kaldırılması ile olur. Vücudun çeşitli bölgelerinde husule gelen şişliklerin her birinin farklı sebepten kaynaklanması bu sebeplerin tedavisi ile şişlikler iner.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver