Lehçe Nedir Hakkında Bilgi

Lehçe Nedir

Lehçe anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Lehçe Nedir, Lehçe Ne Anlama Gelir, Lehçe Ne Demektir, Lehçe Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Lehçe ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Lehçe Anlamı

Bir ana dilin tarihsel ve bölgesel nedenlerle ses, yapı ve söz dizimi bakımından gösterdiği farklılaşma; diyalekt. Lehçeyi “ağız”dan ayıran en önemli ayrım, lehçenin aynı dil içinde olmasına karşın, ayrı bir dil özelliği taşımasıdır. Ayrı lehçeleri kullanan insanlar, aralarında anlaşamayabilirler. Günümüzde iletişim olanaklarının alabildiğine geliştiği göz önüne alınınca, zaman içinde lehçelerin de ortak bir dile doğru yöneleceği düşünülebilir.

Oğuz diline bağlı olan Azerî Türkçesindeki kimi sözcüklerin Türkiye Türkçesi olarak bilinen Türkçedekinden çok farklı olmadığı dikkati çeker; ancak yine de anlaşılması güçtür.

Türk lehçelerindeki b/m ünsüzlerinin değişimi bu iki lehçede de göze çarpar; örneğin Azerî Türkçesinde men; Türkiye Türkçesinde ben sözcüğüne karşılıktır.

Konu ile ilgili aramalar: Lehçe Nedir Lehçe ödev ara Lehçe kelime anlamı Lehçe sözlükte ara Lehçe ansiklopedi bilgi bankası ara Lehçe ne demek Lehçe neye denir

Lehçe ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver