Led Tv alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Etiketler:gözlüksüz 3d tvled tv alırken dikkat edilmesi gerekenlergözlüksüz 3d televizyon,televizyon alırken dikkat edilmesi gerekenler 2012toshiba zl2gözlüksüz 3d led tvgözlüksüz izlenebilen 3d tvgözlüksüz 3d tv lertv alirken dikkat edilmesi gerekenlergözlüksüz 3dgözlüksüz 3d televizyonlargözlüksüz 3d tv samsung3d tv alırken dikkat edilmesi gerekenler3d tv gözlüksüz

Led TV Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni bir LedTV satın alacaklar ne yapmalı, hangi özelliklere bakmalı?

Gözlüksüz olarak 3D izlenebilen Tv

Led Tv almaya karar verdiyseniz, dikkat etmeniz gereken en önemli maddeleri aşağıda sizler için sırasıyla yazdık.

İlk önce alacağınız TV’nin garanti şartları belgesini dikkatlice okuyunuz.

Sponsorlar

  • En büyük sorun ölü piksel sorunudur. Hiç bir televizyon firması sıfır ölü piksel garantisi vermiyor (2-3 yıl öncesine kadar veriyorlardı).  Dolayısıyla ölü piksel oluşma riski çok yüksek. Ölü piksel oluştuğunda televizyon izlemek tam bir işkenceye dönüşmektedir. TV evinize geldikten sonra servis tarafından kurulum yapılırken ölü piksel tespit edilmesi durumunda TV’yi yenisiyle mi değiştirdiklerini yoksa tamir için servise mi gideceğini muhakkak öğrenin (garanti belgesinden). Tamir ettirmektense yeni bir TV almak daha karlıdır.
Ölü piksel nedir: Televizyonunuzda görüntüyü oluşturan pikseller vardır. Ölü piksel, görüntü oluşturma özelliğini yitirmiş piksellere denir. Bu pikseller yeşil, beyaz,… veya sürekli siyah renk verirler. Örnek olarak bir TV’kanalını izlerken ekrana konmuş bir veya birkaç kara sinek gibi düşünülebilir. Bu pikseller üretim hatası nedeniyle, taşıma, depolama, yüksek nem, ekrana dokunma veya ekranı silerken dahi oluşabilir.
  • LED TV’ler daha dayanıksız ve hassastırlar. Evde çocuğunuz varsa ve sürekli ekrana dokunuyor, bir şeyler fırlatıyorsa bu durum için LCD ve LED TV’ler uygun değildir. Plazma Tv’lerin bu konuda daha dayanıklıdır.
  • Burn-in yani yanma sorunu. LCD TV’lerde izlenilen tv kanalındaki kanal logosu veya uzun süre duran sabit görüntüler, kanal değiştirilse dahi ekranda ömür boyu kalıcı gölgelenmeler oluşturur. Ne yazık ki üreticiler TV logolarının yanma (burn-in) sorunlarına garanti vermemektedirler. Tamir ettirmektense yeni bir TV almak daha karlıdır.
  • Hz. (hertz) değeri önemli mi? Teorik olarak önemli. Gerçekte önemsiz. Standart şebeke elektriği dalgalanması 50 Hz’dir. Tv’ler yapay olarak Hz. değerini artırarak görüntüyü daha net ve akıcı yapmaya çalışırlar. Bu özellikteki TV’lerde 100 Hz. ile 800 Hz. arasındaki farkı anlamak neredeyse imkansızdır.
  • 3D teknolojisi için bir LED TV’alacaksanız acele etmemenizi öneririz.  Şu anki 3D teknolojisinde gözlükle izlenen tüm marka ve modeller 30 dakika gibi bir sürede baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı, sinirlilik ve gözlerde rahatsızlığa neden olmaktadır. Bu rahatsızlıklar ortaya çıktığında etkisi gün boyu sürmektedir. Yeni teknoloji FRP gözlüklerde kısa sürede aynı sorunlara neden olmaktadır.
  • 2011 yılında düzenlenen fuarda 3D gözlüksüz izlenebilen TV modelleri tanıtılmıştır. Gözlüksüz izlendiği için gözlüklü modellerde oluşan yan etkilerin hiç biri olmayacak. Yeni Tv’lerin extra özellikleri olarak dokunmadan televizyonu uzaktan, kumandasız kontrol edebilme (uzaktan el hareketleriyle kontrol), sesle kontrol edebilme, 4 kat daha yüksek çözünürlük, canlı renkler ve netlik.  Şu an seri üretime geçen televizyonların 2012 yılı ortalarına doğru Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor. Bu TV’lerin maliyetlerinin çok yüksek olmaması nedeniyle fiyatlarının makul seviyelerde olacağı tahmin ediliyor.
  • Yeni nesil 3D Tvler çıktı. Toshiba bu konuda öncü oldu .  Nisan ayı sonlarında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.
  • Şu anki Tv’lerde maksimum çözünürlük 1900 x 1080 piksel’dir. 3D gözlüksüz izlenebilen Tv’lerle birlikte bu standartlar 4 kat daha yüksek çözünürlüklere ulaşmıştır. Dolayısıyla 4 kat daha net ve canlı renklerde TV’ keyfi sürülebilecek.
  • Gözlüksüz izlenebilen TV’lerin çıkmasıyla eski teknoloji LCD, LED ve Plazma Tv’lerin fiyatları düşecektir. Dolayısıyla eski teknoloji TV alacaksanız 5-6 ay kadar ertelemekte fayda var.
  • Son olarak Türkiye, yabancı üreticiler tarafından üretilen dünya markalarının da dahil olduğu ve kusurlu ürünlerin, kusursuz olarak satıldığı bir pazardır. Bu yüzden fiyatı düşük ürünleri alırken çok iyi araştırmanızda yarar var. Her türlü elektronik eşya alırken öncelikle internette araştırma yapmanız faydalı olur.

Duyarlı ve bilinçli tüketici olursak tüm Garanti Belgeleri üreticiyi değil tüketiciyi koruyan bir hal alacaktır.

Bu Videoyu İzleyerek Fuarda tanıtılan tüm televizyonları görebilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver