Lazlar Nedir Kimlerdir Tarihi Hakkında Bilgi

Lazlar Nedir Kimlerdir Tarihi

Lazlar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Lazlar Nedir, Lazlar Ne Anlama Gelir, Lazlar Ne Demektir, Lazlar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Lazlar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Lazlar Anlamı

Lazlar Nedir Kimlerdir Tarihi
Karadeniz’in güneydoğu kesiminde yaşayan Güney Kafkasyalı bir topluluk. Laz adına, Hristiyanlığın ilk dönemlerinden başlayarak, birçok kaynakta rastlanmaktadır. Bu kaynaklarda, Lazların yaşadıkları belirtilen bölge, Lazika adıyla belirtilir. Bir süre Roma İmparatorluğu’na bağlı olan Laz Krallığı, bu dönemde Kafkasya’nın batı geçitlerini, kuzey göçlerine karşı savundu. Daha sonra Sasani hanedanına yaklaşan Laz Krallığı, 1204′te Aleksios Komnenos tarafından Trabzon İmparatorluğu’na dönüştürüldü. 1461′de Trabzon, Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilince, Lazlar da İslâmlığı kabul ettiler ve Türkleştiler. Karadeniz’in güneydoğu yöresindeki halk için hiçbir ayrım yapmaksızın Laz adının kullanılması yanlıştır. Bugün Lazca konuşan küçük topluluk, Hopa ve Pazar ilçelerinde yaşamaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Lazlar Nedir Lazlar ödev ara Lazlar kelime anlamı Lazlar sözlükte ara Lazlar ansiklopedi bilgi bankası ara Lazlar ne demek Lazlar neye denir

Lazlar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver