lazerli göz ameliyatının riskleri-lazerli göz çizdirme göz ameliyatı faydaları fiyatı ve yapılışı Hakkında Bilgi

Aşağıda lazerli göz ameliyatının riskleri-lazerli göz çizdirme göz ameliyatı faydaları fiyatı ve yapılışı ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

lazerli göz ameliyatının riskleri-lazerli göz çizdirme göz ameliyatı faydaları fiyatı ve yapılışı

Uzun zamandır miyop hipermetrop gibi göz kusurları sadece gözlük ile tedavi edilebilmekteydi. Ancak teknolojinin nimetleri kendisini göz kusurları tedavisi alanında da gösterdi ve son 15 yıldır dünyada ve ülkemizde artan hızla lazerli göz çizdirme ameliyatları yapılıyor. Şimdi bu ameliyatın faydaları, zararları, yan etkileri, yapılışı ve fiyatları hakkında biraz bilgi verelim.

Son yıllarda insanlar sık sık lazer ameliyatları hakkında yeni haberler duyuyorlar veya okuyorlar. Ancak merak edilen, insanların kafasını karıştıran bir çok soru var. Lazer ameliyatının kullanım alanı hayli geniş. Dünyada çok az sayıda benzeri olan ve Türkiye’nin ilk göz hastanesi Dünya Göz Hastanesi, iki yaşını doldurdu ve geçmişteki çalışmalar ortaya döküldüğünde görüldü ki, yurtdışından insanlar, Türkiye’ye lazerle göz ameliyatı olmaya geliyorlar. Dünya Göz Hastanesi başhekimi Prof. Dr. Turgay Aktunç’un verdiği bilgiye göre iki yılda 62 kişi yurtdışından lazer ameliyatı olabilmek için Türkiye’ye gelmiş. Yıllarca yurtdışına taşınan Türkiye insanları için oldukça önemli bir gelişme. Lazerle göz kusurlarının giderilmesi konusunda merak edilen soruların hepsini, bu hastanenin başhekimi ve doktorları Opr. Dr. Ayhan Pulur, Dr. Hasan Çubuk başbaşa verdiler, ortaya döktüler. Merak edenler için mini bir rehber çıktı.

Göz bozukluklarında, kırma kusuru tedavisinde neden lazeri tercih ediyorsunuz?

– Excimer lazer ile kırma kusurlarının giderilmesi kuralları ve sonuçları belli, güvenilir bir yöntem olarak tıp dünyasındaki yerini aldı. Uygulamanın kısa olması, maliyetinin diğer yöntemlere göre düşüklüğü, insanların operasyon esnasında ve sonrasında hayatlarından memnun olması, lazerin kullanımını sıklaştırdı.

Excimer lazer nedir?

– ArF gazı kullanarak 193 mm dalga boyunda, ultraviyole ışık üreten bir cihaz. Işığın düştüğü yerdeki kornea dokusunun molekülleri arasındaki kimyasal bağları kopartarak dokuyu çevre dokulara zarar vermeden ortadan kaldırıyor. Bu sayede kırma kusurunu oluşturan şekil bozukluğu düzeltilmekte ve kişi gözlük veya kontakt lens kullanmadan net bir görüş elde edilebilmekte.

Gözde lazer ameliyatları ne kadar zamandır uygulanıyor?

– Türkiye’de sekiz yıldır, yurtdışında ise 17 yıldır lazer ameliyatı yapılıyor.

Amerika’da bu ameliyatların yasak olduğu doğru mu?

– Amerika’da FDA yani Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi’nin onayı olmadan bir ilacın veya tıbbi cihazın piyasaya sürülmesi ve halk tarafından kullanılmasına izin verilmesi mümkün değil. FDA, her yeni cihazı en az 11-12 yıl denetliyor. Sağlığa uygun olduğuna karar verirse, kendi vatandaşlarının bu cihazla tedavisine izin verir. Summit marka excimer lazer cihazı, FDA onayını almış tek cihazdır.

Hangi göz bozuklukları tedavi edilebiliyor?

– Miyop, astigmat, miyop-astigmat ve hipermetrop bozuklukları tedavi edilebiliyor. Önceleri sadece miyop ameliyatlarının başarısı yüksekti. Astigmat ve hipermetrop da artık özel aparatlar kullanılarak tedavi edilebiliyor. Bunun için özel olarak kullanılan laser diskin avantajı, lazer ışığı göze gelmeden önce laser disk üzerinde işlem yapmakta ve disk üzerinde oluşan şekil aynen göze transfer edilmekte. Bu da hata payını sıfırlıyor.

GÖZ TEMBELLİĞİ ENGEL DEĞİL

Ameliyat olmak için yaş sınırı var mı?

– En az 18 yaşını doldurmuş kişiler ameliyat oluyor.

18 yaşının üzerindeki herkes ameliyat olabiliyor mu?

– Gözün yapısının lazere uygun olması çok önemli. Dolayısıyla herkes olabilir denemez. Önce ayrıntılı bir muayeneye ihtiyaç var. Kişinin en iyi gördüğü gözlük numaralarıtespit ediliyor ve gözün retina kısmına bakılıyor. Retinanın durumu özellikle miyop gözler için çok önemli. Çünkü yüksek miyop olan gözün retinasında yırtık ve delik olma riski normal gözlere oranla daha yüksek. Eğer böyle bir durum varsa, Argon laser ile tedavi ediliyor. Problem ortadan kalktıktan sonra diğer tetkiklere devam ediliyor. İkinci önemli araştırma, kornea dokusunun yüzeysel dokusunu tespit etmek alanında. Eğer tüm veriler uygunsa, ameliyata karar veriliyor.

Göz tembelliği ve şaşılık lazer ameliyatının yapılmasına engel mi?

– Hayır. Göz tembelliği olan göz, ameliyat öncesi gözlük ve lensle ne kadar iyi görüyorsa, ameliyat sonrası onlar olmadan ancak o kadar görebilecek. Yani lazer ameliyatı, kişiyi gözlük ve lensden kurtarıyor ancak tembelliği tedavi etmiyor. Göz tembelliğinin şu anda tedavisi mümkün değil. Şaşılığı olan kişiler ise önce şaşılık tedavisi görüyor daha sonra kırma kusurları tedavi ediliyor. Eğer gözdeki kayma miktarı çok fazla değilse, kişi gözlük taktığında bu kayma farkedilmiyorsa, lazerle tedaviden sonra, gözlük ve kaymadan kurtulmak mümkün.

Kaç dereceye kadar olan göz bozuklukları tedavi edilebiliyor?

– Miyop ve miyop-astigmatlar, gözün yapısı elverişliyse, 0.5 diyoptriden 20-22 dioptriye, düz astigmat ve hipermetroplar ise 5 dioptriye kadar tedavi edilebiliyor.

KÖR OLUR MUYUM?

Bu ameliyat sonucu kör olma riski nedir?

– Sıfır. Lazer ameliyatları tarihinde, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir vakaya rastlanmamıştır.

Ameliyatların başarı oranı nedir ve tekrarlayabilir mi?

– Tedavide başarı oranı yüzde 97 civarında. Yani yüzde 97 olasılıkla kişinin göz numarası, gözlüksüz yaşam koşulu denilen +-0.25 diyoptri arasına düşer. Yüzde üç ihtimalle, göz numarası ilk üç ay içerisinde tekrar bir miktar artış gösterebilir. Ancak bu artış hiçbir zaman ameliyat öncesi göz numarasına ulaşamaz. Eğer ilk üç ay içinde gözün numarası hedeflenen yerdeyse, bir daha artış söz konusu olamaz.

Tekrar ameliyat olmak gerekir mi?

– Eğer gözün numarasında üç ay sonunda artış varsa, bu miktar lazerle tekrar düşürülebilir.

Ameliyat süresi ne kadardır?

– Kişinin operasyon odasına girip, çıkması yaklaşık 7-8 dakika sürüyor. Lazer operasyonunun süresi ise 25-30 saniye kadar.

Ameliyat anestezi altında mı yapılıyor ve ağrı, acı duyuluyor mu?

– Anesteziye ihtiyaç yok. Ağrı, acı ise duyulmuyor.

Ameliyat sonrası hastanede yatmak gerekiyor mu?

– Hayır. Operasyondan sonra kişi evine gidebiliyor.

Hamile kadınlar da ameliyat olabilir mi?

– Hayır. Sadece excimer lazer değil tüm lazerlerin, röntgen ışınının gebeliğe zararı olabilir.

Ameliyat sonrasında gözler kapalı kalıyor mu?

– Hayır.

Lazer ameliyatı gözde herhangi bir rahatsızlığa zemin oluşturabilir mi?

– Hayır. Ayrıca yaş ve diğer faktörler nedeniyle katarakt gibi ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların tedavisine de engel olmuyor.

40 yaşından sonra ortaya çıkan yakını görememe sorununu da lazerle tedavi edebiliyor musunuz?

– 40 yaşından sonra oluşan ve yakını görmekte zorluk oluşturan oftalmolojide Presbiyopi denilen kusurun, lazer veya cerrahi yöntemlerle tedavisi mümkün değil. Lazerle genç yaşlarda gelişen kırma kusurları tedavi edilebilmekte. Orta yaşın üzerindeki kişiler genellikle iki ayrı gözlük kullanıyorlar.

Lazer ağrısız mı değil mi, buyrun bakın

Lazer göz ameliyatı için sırada bekleyen hastaların ‘Operasyon sırasında acı duyar mıyım, duymaz mıyım’ korkuları bitiyor.

AcıbademGöz, operasyon odasıyla bekleme salonu arasına yerleştirdiği cam duvarla, lazer ameliyatlarının kansız ve ağrısız ameliyatlar olduğunu göstermeyi amaçlıyor. Acıbadem Sağlık Grubu ile Doç. Dr. Bozkurt Şener, Doç. Dr. Yusuf Durlu ve ekipleri, ‘şeffaf ameliyathane’ adını verdikleri bu salonlar sayesinde, ‘excimer lazer’in her anını, operasyon için bekleyen hasta ve yakınlarıyla paylaştıklarını söylüyorlar.

Kapasite ve donanımını artıran AcıbademGöz, katarakt teşhisinde, katarakt tam yeri ve kalınlığı ile ameliyatta kullanılacak tekniğin belirlenmesinde kullanılan ‘Pentacam’ adlı cihaz ile de teknolojik bir ilke imza attıklarını söylüyor. Dr. Bozkurt Şener, Pentacam’ı bir çeşit ‘Gözün ön tarafının tüm detaylarını gösteren bir göz tomografisi cihazı’ olarak tanımlıyor

Gözün neresini lazer ile tedavi sizin alanınıza giriyor?
Gözün arka sekment cerrahi denilen gözün retina tabakasıyla ilgili ve gözün içini dolduran vitrus dediğimiz kısımla ilgili mikro cerrahi.
Lazerin göz tedavisine girişi dünyada ne zaman oldu? Türkiye’de ne zaman?
Lazer’in tıbba girmesi 1800’lü yıllara gider. Türkiye’de kullanılmaya başlaması ise 1960’lı yıllardır. Son 15-20 yıldır daha yaygın kullanım gerçekleşti. Son 5-6 yıldır ise neredeyse bütün hastanelerde kullanılıyor. Ben öğrenciyken sadece Ankara Tıp Fakültesi’nde, Göz Bankası’nda lazer tedavisi vardı.
Lazeri göz alanında hangi hastalıklara uyguluyorsunuz?
İki türlü kullanılır. Biri ‘Yakıcı lazer’, diğeri ‘Kesici lazer’. Bu daha çok katarakt ameliyatlarından sonra oluşan kalıntıları tedavi etmek için kullanılan alan. Göz tansiyonu, yani glokom hastalığında kullanılıyor. Yakıcı için ise en yaygın olarak diyabet retinopati dediğimiz konuda şeker hastalarına uygulanıyor. Gözün retina tabakası bozulmuş oluyor. Orada kullanıyoruz. Bir de hipertansiyon dolayısıyla aynı tabaka bozulabiliyor. Orada da kullanılıyor. En çok bu iki hastalıkta kullanılıyor. Başka kullanım alanları da var tabii.
Birkaç örnek verseniz?
Örneğin retina kan damarlarını veya retinanın yapısını bozan rahatsızlıklarda da kullanılır. Son zamanlarda sık gördüğümüz dekolman dediğimiz retina yırtıklarında kullanılıyor. Başlangıç safhasıyla yırtığın kapatılmasında kullanılıyor.
KÖR KALMA TEHLİKESİ
Retina yırtığı neye sebep oluyor?
Retina tabakası kendisini besleyen alttaki kan tabakasından ayrılıyor. Beslenemediğinden retina giderek hayatiyetini kaybediyor. Tedavi edilmezse körlük ile neticeleniyor. Bildiğiniz gibi retina gözün görme fonksiyonunu sağlayan sinir tabakası.
Miyoplukla ilgili de lazer uygulanmıyor mu?
Evet ama o ayrı bir tür lazer tedavisi. Orada retina tabakası değil gözün öndeki saydam tabakası, kornea tabakası tedavi ediliyor. Hipermetropi değil ana miyopinin düzelmesi için kullanılıyor lazer.
Hipertansiyon ve diyabette kullanılan lazerin miyopidekinden farkı nedir?
Hipertansiyon ve diyabet bütün vücutta olduğu gibi gözde de kan damarlarının yapısını bozan hastalıklar. Damar yapısının bozukluğu retina tabakasının, sinir tabakasının beslenmesini engelliyor. Lazer ile bu bozukluk olan bölgeler yakılıyor. Bu tabii çok ideal bir tedavi yöntemi değil. İdeal olan o bölgenin eski sağlıklı haline dönüştürülmesidir. Maalesef bu mümkün olmuyor. Ancak o bölgenin yakılıp devre dışı bırakılması böylece orada daha anormal yapılanmaların olması engelleniyor.
Tedavi edilmezse ne olur? Başka tür tedavi var mı bu bozukluklar için?
Tedavi etmezseniz göz içinde şiddetli kanamalar olur. Görme fonksiyonunu bozacak durumlar ortaya çıkar. Tedavi bu bozulmuş kısmın devre dışı bırakılmasıyla ilgili. Dediğim gibi tedavi ideal durum oluşturmuyor ama ne yapalım ki dünyada bundan başka tedavi yok.
Türkiye’nin her tarafında bu tedavi uygulanıyor mu?
Her tarafında değil ama büyük şehirlerde var. Uygulanıyor.
HER YERDEN TALEP VAR
Size nerelerden hasta geliyor?
Başta Güneydoğu olmak üzere çok yerden geliyor. Türkiye’nin her yerinden geliyor. Bu biraz da sigorta hastanelerinde lazer tedavisinin çok yaygın olmamasından ileri geliyor. Büyükşehir fakültelerinde lazer var ama SSK hastalarını bölgelerindeki fakültelere değil de Ankara SSK Hastahanesi’ne yolluyorlar.
Günde ortalama lazer bölümünüze kaç hasta geliyor? Hepsine ameliyat yapılıyor mu?
60-70 hasta ortalama gelir. Ameliyat endikasyonu koyduğumuz hastalar farklı. Bunlardan belki 8-10 tanesi ameliyatlık çıkabilir. Ama 60-70’in 40’ı lazer tedavisi gerektiren hastalardır. Göziçi yıkama, vitrektomi dediğimiz müdahaleler de var. Onlar tamamen cerrahi müdahaleye giriyor. Tabii lazerli müdahale de cerrahi müdahale sayılır ama o ameliyathanede gözü açarak yaptığımız müdahale değildir. Işınla müdahaledir.
Son günlerde basında lazerli tedavinin tehlikesinden söz eden haberlere sık rastlar olduk. Bu nereden ileri geliyor?
Gözle ilgili olarak tehlikesi uygun yapılmamasından kaynaklanabilir. Uygulama tekniği kötü olursa tehlike vardır. Bazan her insanın dokusu aynı reaksiyonu vermediğinden dolayı sorun çıkabilir.
Olumsuz neticelerle ilgili bir oran var mıdır? Kaçta kaç körlükle neticelenir?
Çok yüksek değildir bu oran. Yüzde onu geçmez. Bu tam istenen sonucun alınmamasıyla ilgili orandır. Yoksa kör olmak çok daha uzak ihtimaldir. Bu oran belki yüzde yarım yahut bir olabilir.
Lazer tehlikesinden bahsedilince ne anlamak lazım?
Tedavinin öncelikle etkin olmaması anlaşılmalı. Görme derecesinin düşmesi anlaşılmalı. Göz tansiyonunun yükselmesi olabilir. Nadir durumlardır bunlar. Bu tehlikeleri göze almayarak tedaviyi reddetmek yanlış bir yaklaşım olur.
Lazer ile tedavi yapan doktorlar arasında ustalık da rol oynar mı?
Hiç şüphesiz. Her işte olduğu gibi tabii bunda da olur.
Hastanenizde kaç uzman var bu konuda?
İki klinik çalışıyoruz. Lazer bölümünde altı kişiyiz. Diğer klinikte de sanıyorum 3 ya da 4 kişiler. Sanıyorum 18 senelik hekim olarak, Türkiye’de bu alanda en yoğun çalışmanın yapıldığı yerin bizim hastane olduğunu söyleyebilirim. Daha yoğun çalışmanın yapıldığı yeri görmedim.
Miyop düzeltme konusu galiba bazı endişeler oluşturuyor?
Olabilir. Miyop düzeltmelerinde kullanılan lazerin türü biraz daha farklı. Orada gözün kornea tabakasının eğriliği düzeltiliyor. Bombelik lazer ile azaltılınca miyop derecesi azalmış olur. Piyasada bu çok başarılı, hiçbir komplikasyonu olmayan bir tedavi gibi lanse edilir. Bu doğru değildir. Operasyonda birçok komplikasyon olabilir. Yüzde yüz değildir. Yüzde yüz başarı söz konusu değildir.
Ne olması ihtimalleri var?
En kötüsü korneayı düzelteyim derken göz nakline sebep olabilir. Korneada kalıcı bulanıklıklar oluşabilir. Göz numarası sıfıra inmeyebilir. Bu basit bir komplikasyondur. Miyopken hipermetrop olma riski vardır. Ama gözlükten kurtulmak isteyen insan o kadar çok ki bu ihtimalleri göze alırlar. Onun için talep çoktur. Hastane ya da muayenehaneye gelen gözlüklü insanların hemen hemen hepsi bu ameliyatı sorarlar. Eğer siz çok parlak sonuç vadederseniz gayet iyi paralar ödemeye de hazırlardır.
Bu operasyonlara ne kadar ödenir?
Hastanede yapılırsa, Sigorta hastanesinde bir şey ödenmez. Özel muayenehanede ise 1000 dolardan başlayıp 5000 dolara kadar talep edenler vardır. Çünkü insanlar bunu ödemeye çoktan hazırdırlar. Kolay bir yöntem, hem doktor hem de hasta için. Hemen birkaç dakikada işiniz hallolur. Şansınız yaver gittiyse gözlüksüz evinize gidersiniz. Ama çok gördüğüm kötü vakalar da vardır. Tedavide seçici olmak gerek. Her isteyene uygulanmamalı. İyi incelenmeli.
5 YILDIR YAPILIYOR
Neticeler genelde iyi mi?
Bir cerrahi yöntem uygularken en az bir on sene yapılan müdahalelerin izlenmesi lazım. Ondan sonra rahat davranılabilir. Bizde henüz o kadar uzun süreli sonuçlar yok. Bizde biraz rahat yapılıyor bu iş. Türkiye’de başlayalı 5 yıl kadar oldu. Daha on yıllık sonuç yok. Göz nakline giden vakalar, kornea değişmesi gerektiren vakalar görüyoruz.
Yurt dşında bu konudaki uygulama ne zaman başladı?
Bizden biraz daha önce ama on sene falan olmadığını sanıyorum. Hastaya oluşabilecek riskleri anlatmanız lazım. Bunu yaptığınız zaman birçok hastanın vazgeçtiğini görüyorsunuz. Müdahaleden düzensiz astigmat falan da doğabiliyor. Bu da hastanın gözlükle bile düzgün görememesi demek. Anlatılması lazım. Göz nakli gerekebilir.
Lazerle katarakt ameliyatı oluyor mu?
Hayır. Lazerle katarakt ameliyatı diye lanse ettikleri hadise fako dediğimiz bir yöntem. Ticari gayeyle lazer olarak takdim ediliyor. Normal katarakt ameliyatında biraz daha büyük kesi açılıyor. Oraya dikiş konuyor. Normalde yapılan bu ama fako yöntemi dikişsiz oluyor. Ufak bir kesiden girilir. İyileşmesi daha kolaydır. Daha ideal yöntem. Yeni uygulanan bir yöntem. 5-6 yıldır. Bunu lazer yöntemi diye sunanlar var. Lazer sadece normal katarakt yönteminden sonra kalan kalıntı varsa o zaman kullanılır.

Göze, radyo dalgasıyla ameliyat

Radyo dalgaları yardımıyla göz ameliyatı yapılan yeni bir yöntem geliştirildi.
Alman Der Spiegel dergisinin internet sayfasında yer alan habere göre, ABD’de Stanford Üniversitesi’nde görevli göz cerrahı Edward Manche, Seattle’da göz hastalıklarıyla ilgili düzenlenen bir konferansta bu yöntemi tanıttı.

Manche, radyo dalgaları yardımıyla kornea tabakasının şeklini değiştirdiklerini ve hipermetrop (yakını görememe) hastalığını iyileştirdiklerini söyledi.

Bu yöntemin lazerli ameliyattan daha ucuz ve güvenli olduğunu kaydeden Manche, gözün dış tabakasının şeklini radyo dalgalarının frekans bandındaki elektromanyetik enerjiden yararlanarak değiştirdiğini belirtti.

Lazer İle Gözlüğe Elveda!
Sabah uyandığınızda çevrenizi görebilmek için yatağınızın yanına koyduğunuz gözlüğünüzü aranmaktan sıkıldınız, insanlarla öpüştüğünüzde ya da kışın dışarıdan sıcak bir mekana girdiğinizde buğulanan ve kirlenen gözlük camlarından bıktınız… İşte gözlüklerinizden kurtulmanın yolu lazer cerrahisiyle ilgili bilmek istedikleriniz.

Lazer aslında bir tür ışıktır ve bazı parametreler iyi ayarlanırsa tıpta da bir çok alanda kullanılabilir. Göz alanında lazer uzun süredir kullanılıyor. Yaklaşık 10 yıl öncesinde bu tür ameliyatlarda acaba uzun süreli sonuçlar nasıl ya da yeterince güvenli bir cerrahi mi gibi sorular hastaların kafasını kurcalarken günümüzde kullanılmakta olan teknikler bu teknolojiyi son derece güvenli hale getirdi. Lazerin göz cerrahisinde de pek çok kullanım alanı var.

Op. Dr. Ertan Sunay LASIK cerrahisi ile ilgili sorularımızı bu hafta sizler için yanıtladı:

Lazer cerrahisi nasıl bir teknik?

Eskiden Moskova kökenli ve korneayı elmas bıçakla çizmek yoluyla uygulanan bir cerrahi teknik tamamen tarihe karıştı. Şu anda artık yapılan korneayı çizmek değil tamamen farlı bir tekniktir.

Her gözlük kullanan lazerle bundan kurtulabilir mi?

Myopiyi tedavi etmek için lazer şu anda en iyi tekniktir. Hemen hemen  her gözlük kullanan miyop hastası lazerle ameliyat olabilir. Eğer kornea denilen gözbebeğinin önündeki camsı cismin kalınlığı uygunsa, gözde miyopi dışında başka hastalıklar yok ise ve göz hekimi tarafından göz derecesi uygun bulunuyor ise bu teknikle gözlükten kurtulmak mümkün.

Lazer uygulanırken anestezi uygulanır mı ya da ağrı duyuluyor mu?

Sadece göze uyuşturucu damla damlatarak bu müdahale yapılabilir. Şu anda uygulanan teknik LASIK denilen teknik ve bu teknikle hasta kesinlikle ağrı duymaz.

Yurtdışındaki merkezlerle ülkemizde uygulanan teknikler arasında fark var mı ?

Son yıllarda ülkemizde konuyla ilgili son derece iyi eğitilmiş göz hekimleri bu tekniği uyguluyor. Kesinlikle ülkemizdeki gözde lazer uygulamalarıyla diğer gelişmiş ülkelerdekiler arasında hiçbir fark bulunmuyor.

Hangi hastalara uygulanıyor?

LASIK 21 yaşın üzerindeki hastalara uygulanan bir tekniktir. 2 numaradan daha düşük dereceli miyoplarda tavsiye edilmez. 10-14 derece olan miyop hastalarında da Lasik cerrahisi uygulanmıyor.

LASIK cerrahisinin yan etkileri var mı ?

Lazer cerrahisi yapılacak adayın doğru belirlenmesi ve bu müdahelenin iyi bir cihazla yapılıyor olması bu tekniği son derece güvenilir kılıyor.

Uzun süreli sonuçlar belirsiz olduğuna göre beklemek gerekir mi ?

Uzun dönem sonuçları biliniyor ve bunlar son derece iyi. Eskiden kullanılan tekniklerde uzun dönemde ciddi başarısızlıklar olabiliyordu ancak LASIK yönteminin sonuçları son derece yüz güldürücü. Korneanın kalınlığı oldukça önemli.

Ameliyat sonrasında kişi normal yaşama kaç günde dönebilir?

Genellikle bu ameliyattan sonra sadece göze damlatmak üzere birtakım damlalar verilir ve bir iki gün sonra kişi işine dönebilir.

Göz bozukluğu

Gözün uzağı görememesi haline miyopi denir. Lazer ile düzelir ve gözlükten kurtulursunuz. Lazer tedavisinde uygulanan bazı kriterler vardır. Göz hekimi sizi muayene ediyor, gerekli tetkikleri yapıyor. Eğer göz dibinde bir başka hastalık yok ise laser yapılıyor. Test, yapılacak lazer tipine göre değişmektedir

Ekmeği çok yemeyin

Amerikan bilim adamları, sadece kitap okumanın ve televizyon seyretmenin değil, ekmeğin de gözleri bozabileceği uyarısında bulundular. Biyolog Loren Cordain ve beslenme uzmanı Jennie Brand Miller’in “New Scientist” dergisinin son sayısında yayınlanacak araştırmalarına göre, Avrupa’da son 200 yılda artan göz bozuklukları, ekmek gibi nişasta ağırlıklı besinlerin daha fazla tüketilmesinden kaynaklanıyor. ABD’nin Colorado Üniversitesi’nde görevli Miller, buğday ürünlerinin içinde yer alan yüksek orandaki nişastanın çok çabuk sindirildiğini ve insülin hormonunun pankreastan normalden daha fazla salgılanmasına neden olduğunu söyledi.

Diyabetik göze lazerli çözüm

Dünyada 120 milyon Türkiye’de ise yaklaşık 3.4 milyon kişide bulunduğu tahmin edilen şeker hastalığının sinir ağ tabakasınının yanı sıra gözü de etkilediği belirtilirken, bu sorunun lazer tedavisiyle son bulduğu bildirildi. Şekere bağlı gözde ortaya çıkan rahatsızlığın “Vazoendotelya” adlı proteinden kaynaklandığını ifade eden uzmanlar, bu proteinin etkinliğinin azaltılmasıyla körlüğün kontrol altına alınabileceğini söyledi.
Kullanılan bazı ilaçlarla bu proteinin kandaki oranını azaltarak diyabet hastalarında göz bozukluklarının az görülmesinin sağlandığını kaydeden Türkiye Hastanesi Başhekimi Opr.Dr. Nusret Baş, gelişen teknolojiyle yakın gelecekte bu sorunun tamamen ortadan kalkacağı vurguladı.
Diyabet hastalarının görme bozukluğu ortaya çıktığında doktora geç gittiklerinden yakınan Baş, “Geç kalınca operasyonun başarı oranı etkileniyor. Göze büyük ölçüde zarar veren ve şeker hastalığına bağlı olarak gelişen diyabetik retinopati sorunu günümüzde lazer fotokoagülasyon ameliyatı ile protein seviyesinin azaltılmasıyla etkisiz hale getiriliyor” dedi.

Miyop yapıyor
Fazla salgılanan insülin hormonunun, gözün gelişimini bozup, göz yuvarlağının büyümesine neden olabileceğini söyleyen Miller, göz yuvarlağı normalden büyük olan insanların uzağı göremediğini (miyop) belirtti. Aşırı kilolu ve şeker hastalarının genelde miyop olduğunu hatırlatan bilim adamları, Batılıların beslenme alışkanlıklarını edinen Eskimolar’da miyop oranının yüzde 50 arttığını kaydetti.
Batılıların gözlerinin, sadece kitap okuma alışkanlıkları arttığı için bozulduğu görüşünün yanlış olduğunu söyleyen bilim adamları, ülkelerinde Batılıların eğitim sistemini uygulayan, ancak kendi beslenme alışkanlıklarını devam ettiren Pasifik’in güneyindeki Vanuatu adasındaki halkın sadece yüzde 2’sinin miyop olduğunu örnek olarak gösterdi.

Göz ağrısı

“18 yaşındayım. 3 yıldır gözlük kullanıyorum. Göz doktoru basit miyop-astigmat dedi. Ayrıca sağ gözüm de tembel imiş. Devamlı gözlük kullanmak zorunda kaldım. Ancak görmemde düzelme olmadı. Doktorlar göz bozukluğunu lazer ile tedavi edebiliriz ancak tembellik düzelmez diyorlar. Ne yapmalıyım? Zaman zaman gözlerimde yanma ve baş ağrısı oluyor. Bu şikayetlerim için ne yapmalıyım.”
Göz sinirlerinin yeterince kullanılmaması sonucu gözde tembellik meydana gelebilir. Bu durum daha ziyade doğumdan sonra gelişen şaşılıklarda olur. Göz kasları uyumlu çalışmadığı için bakılan cisimleri tek noktada görebilmek maksadı ile sinirlerden daha doğrusu gözden birisi devre dışı bırakılır. Buna da göz tembelliği adı verilir. Bu göz uzun süre kullanılmaz ise sinir görnesini tamamen kaybedebilir. Bu sebebten dolayı şaşılığı olan çocukları erken dönemde göz hekimine muayene ettirmeli ve tedavi başlatılmalıdır.
Sizde şaşılık olmadığına göre böyle bir hastalık söz konusu olamaz. Belki göz sinirinde zayıflık olabilir. Gözü fazla yormayın. Bilgisayar, televizyon gibi aletleri uzun süre seyretmeyin. Çalıştığınız ortamın ışığını iyi ayarlayın. Karanlık, tozlu, dumanlı yerlerde fazla durmayın. Güneşe fazla bakmayın. Gözlerinizi sık sık dinlendirin. Gözlerinizdeki yanma va baş ağrısı göz bozukluğundan ileri gelebilir. Ayrıca sinüzit var mı, diye de bir film çektirmeniz iyi olur.
Gözün değişik noktalarda net görememesi haline astigmat denir. Uzaktaki cisimleri net görmeme haline de miyopi ismi verilir. Zamanımızda miyopi ve astigmat için gözlük verilmektedir. Gözlük bozuklukları düzeltmez sadece net görmeyi sağlar. Lazer tedavisi ile gözdeki bozukluk tedavi edilmekte gözlük ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Miyopi tedavisinde lazer iyi sonuçlar vermekte, astigmat için tam istenilen sonuç elde edilememektedir.

Göz muayenesi

İki yıldır göz muayenesi olmadıysanız veya diyabetikseniz mutlaka doktora gitmelisiniz.

Göz muayenelerinde, herhangi bir göz bozukluğunun yanı sıra diyabet, yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterol de bulunabilir.

Herhangi bir göz doktoruna gidip muayene olabilirsiniz.

Görme azalmasına fotodinamik tedavi

50 yaşından sonra başlayan’’görme azalması’’ hastalığının ’’fotodinamik’’ adı verilen yöntemle, 20 dakikalık sürede tedavi edilebiliyor. Yaşlanmayla birlikte, gözdeki görme noktasının bozulmasından kaynaklanan rahatsızlıkta daha önce kullanılan yöntemlerin, retina bölgesine yan etki yaptığı belirten Doç. Dr. Murat Öncel, ’’fotodinamik’’ tedaviyle, gözün diğer görme kısımlarına zarar verilmeden, mevcut görme oranının korunduğunu ifade etti. Yeni yöntemde, hastaya önce damardan ilaç veriliyor, göze verilen lazer ışığı yardımıyla bu ilaç aktif hale geliyor. Doç. Dr. Öncel, ilacın aktivasyonunun sağlanmasından sonra, görme noktasındaki, görmeyi bozan anormal damarların etkisiz hale geldiğini ifade etti.

İyi görmenin formülü

50′li yaşlardaki milyonlarca kişinin en büyük şikayetlerinden biri olan ve zaman içinde körlüğe kadar ilerleyen görme duyusunun zayıflamasını önlemek için doktorlar çeşitli meyve ve sebze ile yumurta tüketilmesini salık verdiler. Amerikan, İngiliz, Alman ve Hollandalı doktorların ortak araştırmasına göre, yumurta, mısır, siyah üzüm, dolmalık biber, balkabağı gibi yiyecekler yaşlılıkta gözün güçten düşmesini önlüyor. Çünkü bu yiyecekler ‘lutein’ ve ‘zeaxanthin’ adlı antioksidan maddeler içeriyor. Söz konusu kimyasallar oksijen atomlarının gözün arka bölümünde meydana getirdiği hasarı önlüyor

Göze ince ayar

Gözün kırma kusurları olan miyop, astigmat ve hipermetrop, ‘‘excimer’’ lazer ve ‘‘keratom’’ adı verilen cihazların bir arada kullanılmasıyla ağrısız ve güvenilir biçimde düzeltiliyor. Hasta, ameliyat sonrası ilk dakikada yüzde 50, 24 saat içinde de yüzde 95 hatasız görme oranına ulaşıyor.

Kendi geliştirdiği ‘‘planoscannig’’ yöntemini 3 yıllık klinik çalışmasıyla uygulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener, bu yöntemle gözün normal anatomisinin bozulmadığını, tedaviden sonra hastanın ağrı çekmediğini söyledi. Alman Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Bozkurt Şener, planoscannig yönteminde ‘‘excimer’’ lazer cihazıyla korneaya saniyede 50 vuruş yapıldığını belirterek şöyle dedi:

‘‘Muayeneyle belirlenen sorun, dokunun kalınlığı, hastanın cinsiyeti, yaşı gibi bilgiler bilgisayara veriliyor. ‘‘Keratom’’ cihazıyla korneanın üzerinden ince bir tabaka, aşağıdan yukarı doğru, göz kapağının kapanmasına uygun kaldırıyor. Kusur, korneanın üzerindeki değişik noktalara saniyede 50 lazer vuruşu yapılarak düzeltiliyor. Küçük nokta vuruşlar, kornea üzerinde adacıklar oluşturmadan sorunu tedavi ediyor. Cilalar gibi korneaya istenilen şekil veriliyor. Bu yöntemin alternatiflerinde, büyük ışık vuruşunda belirli bir süre sonra dokuda, ısınmanın etkisiyle buhar çıkıyor. Buhar, geri dönerek kornea üzerinde adacıklara yol açıyor. Bunun da iyileşmesi zaman alıyor. İstenen yüzey temizliği de yapılamıyor. Ayrıca ödem de görülebiliyor. Planoscannig yöntemi tüm bu komplikasyonları ortadan kaldırdı.’’

Göze 10 dakikada teşhis konulur mu?
Dünya Göz Hastanesi’nin başlattığı ‘Trafikte Göz Sağlığı Kampanyası’, sürücülere ücretsiz göz muayenesi yapıyor. Ancak, ‘‘Bize 10 dakikanızı ayırır mısınız?’’ sloganıyla mobil göz kliniklerinde gerçekleştirilen bu kampanya çerçevesinde, yapılan muayenelerde yanlış sonuçlar da çıkabiliyor. Dünya Göz Hastanesi yetkilileri, mobil göz kliniklerinde yapılan muayenelerin tarama amaçlı olduğunu, gerçek bir muayenenin en az yarım saat süreceğini söylüyorlar. Okuyucularımızdan Murat Dündar da mobil göz kliniğinde muayene oldu. Yapılan muayene sonucu gözünde 1 derece miyop olduğu ve gözlük kullanması gerektiği söylenerek gözlük reçetesi verildi. Dündar, Dünya Göz Hastanesi’ne giderek tekrar muayene olmak istedi. Burada yapılan muayenede ise sağ gözünde 0,5 astigmat, sol gözünde de 0,5 miyop tanısı konuldu. Dünya Göz Hastanesi yetkilileri, mobil göz kliniğinde yapılan muayenedeki amacın hastaya tam bir teşhis koymak değil, eğer gözünde bir bozukluk varsa kendisini uyarmak olduğunu söylediler. Yapılan muayenenin tarama amaçlı olduğuna dikkat çeken yetkililer, göz muayenesinin en az yarım saat sürdüğünü taramada ise bir doktorun günde 200 hastaya baktığını belirttiler.

Gözlük ve kontakt lense veda
ABD’de gözleri bozuk olan hastalar, gözlük ve lens takmak yerine tıp dilinde “lasik ameliyatı” denilen lazerle göz bozukluklarını düzeltme ameliyatı olmayı tercih ediyor. Son sayısında bunu kapak konusu yapan Time dergisi, sadece bu yıl içinde 500 bin ABD’linin lasik ameliyatı yaptırdığını bildirdi. ABD’de 160 milyon kişinin gözlük ya da kontakt lens kullandığını dikkate alan doktorlar,15 dakika süren ameliyatla göz bozukluklarının düzeltildiğini belirtiyorlar.

Lazerle göz tedavisi
Lazerle göz tedavisi yöntemi uygulanan düşük ve orta dereceli miyop vakalarında başarı oranı yüzde 78.3′e ulaşırken, aynı oranın, yüksek dereceli miyop vakalarında yüzde 35.1′e düştüğü belirtildi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Göz Araştırma Merkezi uzmanları bir toplantı düzenleyerek, lazerle göz tedavisi yönteminin iki yıllık uygulamasından elde edilen bulguları değerlendirdiler.

Doç. Dr. Bozkurt Şener, merkezde son iki yılda sözkonusu yöntemle tedavi edilen bin 574 hastanın tedavi sonrası gösterdiği iyileşmenin incelenmesinden ortaya çıkan sonucun, miyopluk derecesi yükseldikçe tedavinin başarı düzeyinin azaldığını gösterdiğini söyledi.

Doç. Dr. Şener, düşük ve orta düzeyli miyoplarda başarı oranı yüzde 78.3′e yükselirken, yüksek dereceli miyop vakalarında başarı oranının yüzde 35.1′e düştüğünü açıkladı.

Doç. Dr. Şener, miyopluk derecesi 0-2 derece olanların tedavisinde yüzde 100′e varan oranda başarı sağlanırken, 2-3 derece miyop olan vakalarda yüzde 80 dolayına, 6-10 derece miyoplarda yüzde 60′a ve 10 derecenin üzerindeki miyop vakalarında ise yüzde 40′lara düştüğünü kaydetti.

HASTALAR MEMNUN

Hastaların genelde tedavi sonucundan memnun olduğunu açıklayan, ancak “Biz henüz tam olarak ne yaptığımızı bilmiyoruz. İhtiyatlı gitmek lazım” diyen Doç. Dr. Şener, yöntemi uygulayan doktorların yöntem hakkında daha çok bilgi edinene kadar, lazerle tedaviye ihtiyatlı yaklaşmaları gerektiğini söyledi.

Doç. Dr. Murat Öncel de, başarı oranı katarakt vakalarında yüzde 98-99′a ulaşan lazerle tedavi yönteminin, astigmat hastalarına uygulanmasından çıkan sonucun, sözkonusu yöntemin düzenli astigmat hastalarında, düzensiz astigmat hastalarına göre daha başarılı sonuçlar vermesi olduğunu söyledi.

GÖZE MÜDAHALE 15-30 SANİYE

Bu arada, sözkonusu yöntemde tedavi gereken göze, bıçak yerine bilgisayar yardımı ile kullanılan lazer ışını ile müdahale ediliyor. Uyuşturulan göze müdahale 15-30 saniye kadar sürebiliyor. Hastanın gözü iki gün kapalı kaldıktan sonra, istenilen sonucun alınması için miyop vakalarında 15 gün, hipermetrop vakalarında ise 3 ila 6 ay kadar beklenebiliyor.

Merkezde tedavi gören 100 hasta arasında Şubat 1993-Ekim 1994 tarihleri arasında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, hastalar en çok, müdahaleden bir saat sonra başlayan ve bir gün süren ağrıdan şikayetçi. Aralarında yüksek dereceli miyopların yoğunlukta bulunduğu bu 100 hasta, yüzde 72 oranında memnuniyet ifade ederken, aynı tedavi yöntemini yakınlarına da önerebileceklerini ve gerekirse kendilerinin de tekrar lazerle ameliyat olabileceklerini vurgulamış.

Lazerle göz ameliyatı Lazerle göz çizdirme hakkinda aciklamalar Lazerle göz ameliyatı Lazerle göz çizdirme konusunda bilgiler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver