Lazerle Göz kusurları tedavisi Hakkında Bilgi

Aşağıda Lazerle Göz kusurları tedavisi ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Lazerli göz cerrahisi, günümüzde bir çok göz hastalığını tamamen iyileştirebilen ve lazer ameliyatı vasıtasıyla gözü sağlıklı bir hale sokabilen, bir kısım hastalıkların ise ilerleyişini durdurabilen çok önemli bir tedavi yöntemidir. Refraktif lazerle göz cerrahisi olarak ta adlandırılan lazerli göz tedavisi ameliyatları, diğer klasik göz cerrahisi ve ameliyatlarına nazaran oldukça hafif ve etkili bir göz tedavisi yöntemidir. Lazerli göz tedavisi dünyada 1990 ların başından beri uyuglanırken ülkemizde 2000′li yılların başında gelmiş ve excimer lazerli göz ameliyatlarıyla ilk defa uyuglama alanı bulmuştur. İlk zamanlar lazerli göz ameliyatları oldukça pahalı iken günümüzde orta halli bir vatandaşın bile yaptırabileceği bir göz ameliyatı haline glemiştir. Lazerle göz çizdirme olarak ta bilinen lazerli göz ameliyatları, hastanın yatmasına gerek kalmaması ve acısız olması, kesin bir tedavi uygulaması nedeniyle oldukça popülerlik kazanmıştır.

Göz kusurları nelerdir lazerli tedavileri nasıl yapılır?

Sağlıklı bir göze baktığınızda ufukta görünen tüm eşya ve objelerin görüntüsünün retinanın tam üzerine düştüğünü görürsünüz. Yani göz merceklerinin odaklanma yeri retinanın tam ortasıdır. Ancak

Miyopi yada uzağı görememe olarak bilinen göz rahatsızlığında göz merceğinden kırılan obje görüntüleri retinada olması gereken yerden daha ön tarafa odaklanma yapar ve bu nedenle de uzağı bulanık görme durumu ortaya çıkar. Göz merceğinin normale göre daha fazla kalınlaşmasından kaynaklanan miyopinin tedavisi, lazerle yapılabilmektedir. Göz merceğinin 1 milimetre kalınlaşması neticesinde 3 diopter göz derecesi artmaktadır. Bu durum genelde genetik faktörler, ergenlik döneminde gözün aşırı biçimde yorulması ve diğer bazı sebeplerden kaynaklanmaktadır.

Yakını görememe veya hipermetrop göz kusuru ise göz merceğindeki odaklanmanın retina arkasına düşmesi nedeniyle gözün yetersiz refraktif güce sahip olmasına neden olması nedeniyle görülen bir göz rahatsızlığıdır. Hipermetrop göz kusuru doğumla birlikte görülen (kongenital) ve genelde de genetik bir göz rahatsızlığıdır. Hipermetrop yani yakını göremeyen kişilerde göz derecesi genelde +2 ile +6 diopter arasında seyretmektedir. Yakını görememe göz kusurundan mustarip kişilerde ilk yıllarda göz gerçekten iyi bir görüş netliğine sahipken, yılların geçmesi ile birlikte bu görüş netliği kaybolmakta ve görüş bulanıklaşmaktadır. Daha sonra yakını görmekte zorlanan hipermetrop kişiler, bazende uzağı bile göremeyecek kadar göz bozukluğu ilerlemesi sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır. .

Astigmatizm ise göz merceğinin düzensiz bir biçimde eğim ve bombe yapması neticesinde ortaya çıkan ve hem miyopi hem de hipermetropi ile birlikte seyredebilen ve bulanık görme ile özdeşleşen bir göz rahatsızlığı çeşididir.

Lazer göz çizdirme ile göz rahatsızlıkları ve kusurları tedavisi
Lazele göz çizdirme operasyonlarının temel prensibi, lazer ışınlarından faydalanarak göz merceğindeki refraktif ve optik bozukluklara yol açan anatomik şekil bozukluğunu düzeltmektir. Yani diğer bir deyişle lazerli göz çizdirme ameliyatları kornea tabakasında bulunan göz merceğinin şeklini yenilemekte ve hastanın odaklanma sorununu çözücü bir göz merceği yapısı lazer göz ameliyatı ile oluşturulmaktadır. Ameliyat öncesi hasta ister miyop isterse hipermetrop olsun, gözün refraktif ve görme gücünü en üste çıkartacak olan lazerli göz tedavisi ameliyatı tekniği uygulanarak göz merceğinin odakladığı nesnelerin tam olarak göz retinasının üzerinde netlik kazanması amaçlanmaktadır. Lazerli göz tedavisi kolay ve acısız bir tedavi yöntemidir. Lazerli göz tedavisinin nasıl yapıldığını ileriki yazılarımızda ayrıntılı bir biçimde anlatacağız.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver