Lazer Epilasyonun Zararları-Lazer Epilasyon Yan Etkileri Hakkında Bilgi

Aşağıda Lazer Epilasyonun Zararları-Lazer Epilasyon Yan Etkileri ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Lazer Epilasyonun Zararları-Lazer Epilasyon Yan Etkileri
lazer epilasyon zararları

lazer epilasyon zararları

Lazer epilasyon hç şüphesiz kadınların istenmeyen tüylerden kurtulmak için en yoğun biçimde talep ettikleri tüy dökme yöntemidir. Son dönemde sadece kadınlar arasında değil, erkekler arasında da oldukça popüler bir kullanım yaygınlığına kavuşan lazer epilasyon hakkında bir çok soru insanların aklına gelmektedir. Bu sorular arasında lazer epilasyonun olası yan etkileri ve zararlarının neler oldukları sorusu en fazla sorulan soru olarak biliniyor. Bizler de lazer epilasyon yaptıranlar ile yaptığımız görüşmelerden elde ettiğimiz bilgiler ışığında lazer epilasyon hakkında sıkça sorulan soruları sizlerle paylaşmak için derledik.

 

Gelelim lazer epilasyon soruları ve cevaplarına..

Lazer epilasyonla ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi, hangi bölgelere uygulandığıdır.Buna dermatologlar göz çukuru,burun içi ve kulak içi dışında vücudun her yerine rahatlıkla uygulanabileceğini söylüyorlar.Kaç seans uygulanması gerekiyor?Seanslar arasındaki süre ne kadar?Gibi soruların cevabı ise;Nd Yag lazer sistemleri ile (medlite q-switched ve cool glide)en az 6-8 seans uygulanması gerektiği söyleniyor.Yüz için seans araları 1,5 ay iken,vücudun diğer bölgeleri için 2 aydır.Her bölgenin seans süresi farklıdır fakat iki kol altı 15 dak.bitmektedir.

Lazer Epilasyonun Zararları ve Yan Etkileri Var mı?

Aksi halde basit lekelenmeler ve kızarıklıklar dışında deri üzerinde renk değişimleri meydana gelebilir veya öngörülemeyen başka yan etkilerle karşılaşabilirsiniz

Lazer epilasyon uygulaması esnasında bazı yan etkiler oluşabilir. Örneğin, lazer uygulaması yapılan bölgede kaşıntı, kızarıklık, şişme gibi etkiler olabilmektedir. Bunlar kıl köklerinin, enerjiden etkilendiğini gösteren hafif kabartılar ve kızarıklıklar gibi yan etkilerdir. Diğer bir yan etki ise yanma hissidir. Cilt üzerinde, birkaç saat içerisinde geçmek üzere hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi oluşabilir. Ancak bu durum kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır. Bu yan etkiler geçicidir ve genellikle 3-4 gün içerisinde geçmektedir. Bunların dışında, kullanılan alete ve cihaz ayarlarına göre hiper-pigmentasyon, deride yanıklar ve enfeksiyon gibi yan etkiler oluşabilir.

Küçük yan etkiler dışında, dikkat edilmesi gereken nokta, cilt yapınıza uygun lazer epilasyon cihazlarının kullanılmasıdır. Aksi halde basit lekelenmeler ve kızarıklıklar dışında deri üzerinde renk değişimleri meydana gelebilir veya öngörülemeyen başka yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Özellikle deneyimli ve uzman kişiler tarafından yapılmaz ise, lazer epilasyon sonrası kalıcı iz ve lekelenme riski yüksek olabilir. Genel olarak kurallara uygun lazer epilasyon uygulamasının kalıcı bir yan etkisinin şu ana kadar saptanmadığı belirtilmektedir.

Erkeklerde lazer epilasyon etkinliği aynı mıdır?

Lazer cihazları,işletim sistemlerinden dolayı kalın ve koyu renkli tüyleri daha iyi görerek daha çabuk tahrip ederler.Bu yüzden erkeklerin kıl yapısı daha kalın ve koyu renkli olduğundan dökülmeleri daha çabuk olur.Fakat testesteron hormonları kıl üretüminde aktif olduğundan seans sayılarında değişiklik olabilir.

Lazer epilasyon ile sağlanan sonuçlar kalıcı mıdır?

Kesinlile kalıcıdır.10 sene önceki uygulamalar da bile bugün hala tüylerin geri dönmemesi sonuçların kalıcı olduğunu göstermekte.

Lazer Epilasyonda ağrı ya da acı hissedilir mi?

Ağrı olsa bile klasik yöntemlerden çok daha az hissedilecektir.Bu acıyı da lokal anestezik kremler ve buz uygulamaları ile en az seviyeye düşürebilirsiniz.

Hormonal bozukluklara lazer epilasyon yapılır mı?

Zaten lazer epilasyona başlamadan önce bütün hormonal tetkikler yapılır ve buna göre tedavi uygulanır.Eğer hormonal bir bozukluk var ise epilasyonla birlikte mutlaka hormon tedavisi de alınmalıdır.Bu şekilde başarılı bir sonuç alınabilir.

Hamilelikte de lazer epilasyon zararlı mı?

Hamilelikte lazer ışınlarının zararlı olduğunu ortaya koyan herhangi bir kanıt veya vaka yoktur.Ancak hamilelik döneminde anne adayları çeşitli hormonal değişiklikler yaşadığından sadece lazer değil diğer dermatokozmatik uygulamaların da yapılmaması etik olarak daha uygun olur.

Lazer Epilasyon hangi yaş aralığında yapılabilir?

Lazer epilasyon bayanlarda adet görmeye başladıktan sonra uygulanabilir.Nedeni ise bu dönemde hormonlardan dolayı tüylerin gelişimi tamamlanmış olur.

Lazer epilasyon her mevsim yapılabilir mi?

Güneş koruyucu kremler düzenli olarak kullanılırsa her mevsim yapılabilir.

Lazer epilasyon kimlere uygulanmaz?

Tamamen tüyleri beyaz olan kişilere uygulanmaz.Ayrıca ağızdan alınan sivilce ilacı kullananlara,hamilelere,sedef gibi deri hastalığı bulunan kişilere de uygulanması pek uygun bulunmamakta.

Lazer epilasyon sonrası güneşe çıkmak sakıncalı mıdır?

Güneşe kesinlikle çıkamaz diye bir kural yoktur fakat iyi korunmak gerekmektedir.Yüksek faktörlü koruyucuları ile 2 il 4 saatte bir sürerek güneşe çıkabilirsiniz.

Neden Lazer Epilasyonun seans aralarında epilatör ya da ağda kullanmak sakıncalıdır?

Lazer uygulaması yapıldığı sürece uygulamanın etkili olabilmesi için kılın kökü ile bağlantı halinde bulunması gerekir.Çünkü kıldaki melanin sayesinde lazer ışığı kökü görür ve tahrip eder.Kıl kökten tamamen alınırsa lazer ışığı bölgeyi tarar fakat kıl kökünü göremez.Tedavide en başa dönmemek için kesinlikle kökten alma işlemi yapılmaz.

Lazer Epilasyonun İğneli epilasyondan farkı nedir?

İğneli epilasyonda,ince bir iğne ile kıl köküne elektrik verilerek kıllar yok edilir.Yani lazerin ışık ile ulaştığı sonuca elektrik ile ulaşılır.Dezavantajları bu uygulamanın hem yorucu hem uzun sürmesi,acı vermesi ve leke kalma ihtimalinin olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver