Lazer Epilasyonun Çocuklara Zararları-Lazer Epilasyon İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir Hakkında Bilgi

Aşağıda Lazer Epilasyonun Çocuklara Zararları-Lazer Epilasyon İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

lazer epilasyonun zararları

Lazer Epilasyonun Çocuklara Zararları-Lazer Epilasyon İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir

Lazer epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en kesin ve kestirme yolu olarak biliniyor. Ancak lazer epilasyon uygulamaları özellikle çocuklara ve ergenlik başlangıcındaki genç kızlara kesinlikle önerilmiyor. Ülkemizde henüz çocuk yaşta sayılabilecek bir çok genç kız, koltuk altına, bacaklara, kollara hatta genital organlara lazer epilasyon uygulatıyorlar. Uzmanlar bu durumun son derece büyük sağlık riskleri içerebildiğini ve cilt kanserine kadar uzanan zararları yan etkileri olabileceğini söylüyorlar.

Böylece epilasyon yaptıranlara kadın ve erkek yetişkinlerden sonra bu kez de çocuklar katılmış oldu. Ancak büyüme döneminde vücutlarında artan tüylenmeye karşı epilasyon merkezlerine koşan 13-15 yaş arası genç kızları uzmanlar uyarıyor.
Prof. Dr. Meral Şaşoğlu uygulamanın cilt kanserlerini tetikleyebileceğine dikkat çekti. Dermatolog Prof. Dr. Meral Şaşoğlu epilasyonun uzun dönemde sonuçlarına ilişkin bilimsel verilerin hâlâ bulunmadığını, bu nedenle kimseye epilasyon önermediğini söylüyor.
Uygulamanın deri kanserlerine yatkınlığı artırıp, olası kanserleri tetikleyebileceğinin altını çizen Prof. Dr. Meral Şaşoğlu, “Yetişkinler için bile epilasyonu önermem. Çocuklar ve gençler bu sonuçlardan daha fazla etkilenirler. 20 yıl sonra vücutlarına yapılan bu lazer uygulamasının nasıl sonuç vereceği henüz bilinmiyor. Buna i l i ş k i n bir tane araştırma yapılmadı” diyor.
Vücuttaki tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için 18 yaşına kadar beklenmesini öneren Prof. Dr. Şaşoğlu, “Bu 16 yaşında epilasyon yaptıran bir gencin hormonal faaliyetleri durmuş değildir aynı tüyler 18 yaşında tekrar çıkabilir. Başarılı sonuç da alınamaz. Ben bu dönemde arayışta olan gençlere klasik yöntemleri, ağda ve ipi öneririm” diye konuştu.
YANIKLAR TEHLİKELİ
Lazer yanıklarının özellikle ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Prof . Dr. Şaşoğlu, “Lazer yanıkları kansere davetiye çıkarır. Deride lekeler bırakır yani ciltte hasar bırakır” diye uyardı.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver