Lavman Ne Demek, Lavman Ne İşe Yarar, Lavman Nedir

lavman tedavisi, lavman tedavisi kimlere uygun görülür, ,

Lavman Nedir? Lavman Ne İşe Yarar? Lavman Kimlere Uygulanır?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Lavman,  kalın barsaklarımızı temizlemenin en etkili, doğal vede kolay yoludur.Eğer karın ve sindirim sistemi ağrılarınız ve sancı şikayetleriniz varsa, lavman yapmak bu tür karın ağrılarının en ideal tedavisini oluşturmaktadır. Lavman yapılırken rektum ve kalınbağırsak bölgesindeki dışkı ve sıvının içerisinde bulunan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması hedeflenmektedir.

Lavman Makattan, teşhis, tedavi veya ameliyata hazırlamak maksadıyla mayi verilmesi işlemi. Verilen mayinin vasıfları ve miktarı, maksada göre değişir. Teşhis için: Bu gruba baryumla yapılan röntgen tetkikleri Örnek olarak verilebilir. Kalın barsakları ilgilendiren polipler, tümörler, doğuştan olan hastalıklar bu yolla teşhis edilebilir. Tedavi için: 1) Konvülsion (havale) tedavisinde kloralhidratlı lavman kullanılması. 2) Hepatik komada (Karaciğer komasında) neomisinli lavman kullanılması. 3) İnvajinasyonlar (barsakların iç içe geçerek tıkanması) da baryumlu lavman kullanılması.
Ameliyata hazırlık için: Doğumdan önce deterjanlı su ile boşaltıcı lavman yapılması gibi. Lavman için kullanılacak mayi miktarı fazla ise, hastaya rektal tüp tatbikinden sonra mayi, yer çekimi etkisi ile makattan verilir. Sadece ilaç tatbiki gibi az miktarda mayi ile yapılan lavmanlar rektal tüpten enjektörle verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver