Lasik göz çizdirme ameliyatı ne demektir Hakkında Bilgi

Aşağıda Lasik göz çizdirme ameliyatı ne demektir ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Göz merceği kusurlarının lazerli tedavi yöntemleriyle iyileştirilmesi anlamına gleen Lasik göz ameliyatları, kornea tabakasındaki mercek yapının lazer ışınları vasıtasıyla tedavi edilerek gözün odaklanma ve görüntü netleştirme işlevinin mükemmelleştirilmesini amaçlayan bir lazerli tedavi yöntemidir.

LASIK teriminin açılımı laser in situ keratomileusis, yani türkçe deyişle lazer ışınlarının kornea (keratomileusis) tabakasının altında (in situ) bulunan bölgeye uygulanması manasındadır. Böylelikle lazer ışınları ile korneaya yeniden şekil verilebilmektedir. Lasik ameliyatlarında excimer lazer adı verilen ve göz cerrahisi için özer tasarlanmış bir lazer aparatı kullanılmaktadır. Excimer lazer tedavisi ile göz merceğinin şeffaf kısmı yeniden şekillendirilerek (reforme edilerek) daha çok miyop, hipermetrop, astigmat türü göz rahatsızlıklarının iyileştirilerek gözlük kullanılmaksızın daha iyi bir görüş yeteneği kazanılması amaçlanmaktadır. Excimer lazer teknolojisinin göz ameliyatlarında kullanılması yaklaşık 30 yılı bulsa da bu tekniğin lasik tekniği ile birlikte kullanılması 1990lı yılların başında yunanlı doktor Ioannis Pallikaris sayesinde olmuştur.

Lasik göz tedavisinde bilhassa iyi eğitimli uzman göz doktorları eşliğinde operasyon yapılmasının önemini söylemeye bile gerek yoktur sanırım. Lazer göz cerrahisine başlanmadan evvel, uzman doktor tarafından kornea tabakasının üzerindeki ince zar, mikroketom tekniği ile hassas bir operasyonla kaldırılmakta ve kornea dokusunun lazer ışınlarına maruz kalması için gerekli ortam hazırlanmış olmaktadır. Ameliyatın sona ermesiyle birlikte bu kornea dış zarı dikiş olmadan tekrar eski durumuna döndürülmektedir.

Lasik göz cerrahisinin diğer konvansiyonel, (gözlük lens gibi) tedavi yöntemlerine göre en büyük avantajı, göz rahatsızlığı bulunan hastaların lazerli göz çizdirme ameliyatının ardından artık herhangi bir yardımcı alet kullanmasına gerek kalmamasıdır. Lazerle göz tedavisi olunduktan sonra gözlüklerinizi ve lenslerinizi çöpe atabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver