Laptopum Çalındı Nasıl Bulabilirim? Ne Yapmalıyım?

Laptopumuzda genelde hassas ve önemli bilgilerimizi saklarız. Dünya pahası laptopların çalınması yada kaybolması aynı zamanda bu önemli bilgilerimizinde kaybına yol açar. Yani hem başımız ağrır hem de paramıza yazık olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer laptopunuz çalındıysa, aşağıdaki adımları takip etmenizi öneririm:

http://enbasit.com/enbasityolu.png

  1. Polisi arayıp haber verin :Bazı insanlar laptopları kaybolduğunda polise haber vermekten çekinirler. Lapotpunuz çalındığında veya kaybolduğunda polise haber verirseniz, laptopunuzun donanım bilgilerini ulusal bir veritabanına kaydederler ve böylece  eğer birisi sizin laptopunuzu satmaya kalkarsa onu yakalayabilirler.
  2. Bölgenizdeki bilgisayar tamircilerini veya eğer varsa kayıp eşya odalarını dolaşarak bilgi verin: Herhangi bir laptop tamircisi dükkanına kaybolan laptopunuz hakkında bilgi vermeniz iyi olur. Onlara laptopunuzun seri numarasını ve diğer ayırt edici özelliklerini verebilirsiniz. Ayrıca yine bölgenizdeki ikinci el bilgisayar ve alptop satıcılarını dolaşmanızı ve onlarada seri numarasını vermenizi öneririm. Böylece birisi gidip sizin laptopunuzu bu dükkanlara satmaya kalkarsa anında yakalarlar. Bölgenizdeki bilgisayar tamircilerini veya eğer varsa kayıp eşya odalarını dolaşarak bilgi verin:
  3. Sigorta şirketinize başvurun: If your laptop gets stolen you can contact your insurance agent and inquire about filing a claim so that a part of the total loose can be recovered. If your laptop is company property, it can be covered by your company’s insurance policy. Eğer laptopunuz çalındıysa, sigorta şirketinizi arayıp gerekli formu doldurarak maddi kaybınızın bir kısmını karşılayabilirsiniz.
  4. Herkese haber verin: Laptopunuzun çalındığı yada kaybolduğu bilgisini sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz. Facebook ve Twitter hesabınıza girerek tüm arkadaşlarınızın çalınan laptopunuz hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayın. Hatta yerel gazetenizde bir kayıp ilanı yayınlayabilir ve bulana ödül verebilirsiniz.
  5. Uyanık olun: Yukardaki tüm adımları uyguladıktan sonra gözü açık olun. Kaybolan ve çalınan laptop ilanlarını takip edin. Gittigidiyor ve cimri.com gibi ikinci el satış yapan siteleri takip ederek kendi laptopunuzun oralara kadar düşüp düşmediğini öğrenin.
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver