Lale Nedir Nerede Yetişir, Yararlar Ve Faydaları Nelerdir Hakkında Bilgi

Lale Nedir Nerede Yetişir, Yararlar Ve Faydaları Nelerdir

Lale anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Lale Nedir, Lale Ne Anlama Gelir, Lale Ne Demektir, Lale Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Lale ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Lale Anlamı

Lale Nedir Nerede Yetişir, Yararlar ve Faydaları Nelerdir
Birçeneklilerin zambakgiller familyasından, otsu bir süs bitkisi (Tulipa). Soğanlı bir bitkidir. Yaprakları uzun ve mızraksıdır. İlkbaharda çiçek açar. Sapın ucunda bir tek çiçek bulunur. Çan biçimindeki bu çiçek çeşitli renklerde, hatta alacalı bile olabilir. Lale genellikle soğandan yetiştirilir. Tohumdan yetiştirmek çok zordur. Tohumdan yetişen laleler 3-6 yıl çiçek açmaz. Soğanlar sonbaharda dikilir. Kumlu ve gübrelenmiş toprakları sever. Anayurdu Batı Asya’dır. İlkin Anadolu’da süs bitkisi olarak yetiştirilmiş, Avrupa’ya buradan 16. yüzyılda gitmiştir. Osmanlı döneminde lale yetiştiriciliği çok yaygındı. Kaynaklar, Lale Devri’nde 880′den fazla lale çeşidi yetiştirildiğini ve bunların her birine ayrı ad verildiğini yazmaktadır. Bugün ise lale yetiştiriciliğinde başta gelen ülke Hollanda’dır.

Konu ile ilgili aramalar: Lale Nedir Lale ödev ara Lale kelime anlamı Lale sözlükte ara Lale ansiklopedi bilgi bankası ara Lale ne demek Lale neye denir

Lale ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver