Laktoz İntoleransı Belirtileri, Laktoz İntoleransı Belirtileri Nelerdir, Laktoz İntoleransı Hastalığı

laktoz intoleransı hastalığı nedir, laktoz intoleransı hastalığı tedavisi, laktoz intoleransı nasıl oluşur, laktoz intoleransı ne demek

Laktoz intoleransı nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Karbonhidrat emiliminin düzenli olmaması Laktoz intoleransını ortaya çıkartır. Laktaz, ince bağırsak kenarında bulunan bir enzimdir. Sindirim için gerekli olan laktaz enziminin eksikliği laktoz birikimine neden olur. Bu sorun ince bağırsakta gaz oluşumunu meydana getirir. Laktaz enzimin eksikliğinden dolayı emilememesine laktoz intoleransı denir.

 

Laktoz İntoleransı Nasıl Oluşur?


Laktoz intolorenası genellikle doğum sonrası ortaya çıkar. Enzim miktarı doğum sonrası azalmaya başlar. Hastalığın belirtileri çoğu zaman ergenlik dönemine kadar anlaşılmaz. Bazen de sindirim sistemi hastalıklarıda laktaz eksikliğinin ortaya çıkmasına neden oluğu gibi hastalığın nedeni genetikte olabilir.

 

Laktoz İntoleransı Belirtileri

Laktoz intoleransını süt ve süt ürünlerinden uzak durulması gereken bir hastalıktır.Laktoz içeren besinlerden uzak durulmalıdırı. Laktoz içeren besinleri tüketmek ve süt içmek karın ağrısı ve yakınmaları ortaya çıkartır. Laktoz intolorenasında mide bulantısı, ishal, şişkinlik, aşırı gaz gibi sorunlar ortaya çıkar.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver