Laktik Asit Nedir Hakkında Bilgi

Laktik Asit Nedir

Laktik Asit anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Laktik Asit Nedir, Laktik Asit Ne Anlama Gelir, Laktik Asit Ne Demektir, Laktik Asit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Laktik Asit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Laktik Asit Anlamı

Laktik asit bakterilerinin (Bacillus delbrücki) süte etkisiyle oluşan, şurup kıvamında, tatlı, kokusuz bir sıvı (hidroksipropiyonik asit, CH3CHOHCOOH). Süt asidi de denir. Yoğurdun mayalanmasını sağlar. Yorucu bir çalışma sırasında kandan yeterli oksijeni alamayan kas dokusu, enerji gereksinimini, glikozun laktik asit etkisiyle laktata dönüşümünden açığa çıkan enerjiyle giderir. Böylece kasta toplanan laktat, krampın nedeni sayılır. Buğday ve mısır nişastalarının mayalanması da önce glikoz sonra laktik asit verir. Mayalanmış hamurda, bozada, lahana turşusu ve mide özsuyunda laktik asit bulunur. Mikrop öldürücüdür. Sindirimi kolaylaştırır. Ergime noktası 18°C’tır. Ayrıca ergime noktaları 27°C olan ve polarılmış ışığın polarma düzlemini biri sağa, biri de sola çeviren optikçe aktif iki izomeri daha vardır. Dericilikte, dokuma sanayiinde ve kimi ilâçlarda kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Laktik Asit Nedir Laktik Asit ödev ara Laktik Asit kelime anlamı Laktik Asit sözlükte ara Laktik Asit ansiklopedi bilgi bankası ara Laktik Asit ne demek Laktik Asit neye denir

Laktik Asit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver