Lahana Nedir Nerede Yetişir, Yararlar Ve Faydaları Nelerdir Hakkında Bilgi

Lahana Nedir Nerede Yetişir, Yararlar Ve Faydaları Nelerdir

Lahana anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Lahana Nedir, Lahana Ne Anlama Gelir, Lahana Ne Demektir, Lahana Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Lahana ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Lahana Anlamı

Lahana Nedir Nerede Yetişir, Yararlar ve Faydaları Nelerdir
Turpgiller (Brassicaceae) familyasından, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan, iri ve kalın yapraklı bitki. Bugün yiyecek olarak tüketilen lâhana, Avrupa’nın güneybatı kesimlerinde yetişen yabanî lâhana (Brassica oleracea) bitkisinden türetilmiştir. Boyları 60 cm’ye kadar uzayabilen yabanî lâhananın açık sarı çiçekleri, sert sapı ve geniş yaprakları vardır.

Kış soğuklarına oldukça iyi dayanabilen lâhana, sarı veya beyaz çiçekli, yıllık, iki yıllık ve çok yıllık bir bitkidir. Birçok türü Akdeniz çevresindeki ülkelerde yetiştirilir. Mutedil serin, sisli, yağışlı ve rutubetli iklimleri sever. Fazla sıcak ve kuraklık, lâhananın göbek bağlamasını güçleştirir, yaprakları sertleştirir. Killi, derin, serin ve kuvvetli toprak ister. Azotlu gübrelere gereksinimi fazladır. Kolay göbek bağlaması, kışa daha iyi dayanabilmesi, kendine has tadı olması için, çok miktarda potasa gereksinim duyar. Lâhana, çoğu Avrupa ülkelerinde yaygın olarak yetiştirilir. Eskiden beri, kışın sebze olarak yenir.

Lâhana suyu ülsere, ses kısıklığına ve kansızlığa iyi gelir. Halk arasında idrar söktürücü olarak kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Lahana Nedir Lahana ödev ara Lahana kelime anlamı Lahana sözlükte ara Lahana ansiklopedi bilgi bankası ara Lahana ne demek Lahana neye denir

Lahana ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver