LABORATUVARDA YANGIN ÇIKTIĞINDA VE DEPREM OLDUĞUNDA YAPILACAKLAR BİLGİ FORMU

LABORATUVARDA YANGIN OLUNCA YAPILACAKLAR

Kesinlikle panik yapılmamalıdır Elektrik şalterleri laboratuvarın içinde ise elektrik şalterlerini kapatınızYANGIN KEŞFİ  yapmalı (Yangın yeri sınıfı,, ortamda canlı, parlayıcı ve patlayıcı bulunup bulunmadığı bakılmalı) Laboratuvarda çıkan herhangi bir yangında yangın söndürülebilecek kadar küçük ise hemen söndürülmeli,Yangın büyük ise eğer yangın söndürme tüpü kullanmayı biliyorsanız kullanarak yangın söndürmeye çalışınız. (Yangının merkezine doğru tutun. Pimi çekin! Mekanizmayı eliniz ile bastırarak çalıştırın! Hortumun ucunu yangının merkezine doğru tutun!)Eğer yangına müdahale edemeyecekseniz laboratuvardaki diğer hasta ve  çalışanlara haber verildikten sonra laboratuarın  kapısını kilitlemeden kapatarak hemen laboratuvardan çıkılır. İKAZ SİSTEMLERİ( seslenerek vs.) ile laboratuvardaki diğer kişiler  uyarılarak laboratuarın tahliye edilmesi sağlanmalıdır..Eğer yangın eldeki tüplerle sönmeyecek kadar büyükse yangın alarmını kullanınız ve acil durum telefonunu çeviriniz.BOŞALTMAK koridordaki ikaz alarmı ile uyarı yapılarak etraftaki kişiler ve hastanenin diğer bölümleride haberdar edilir.Güvenliğe, santrale, bölüm sorumlusuna  hastane idaresine haber verilir .Yangında zarar gören varsa hemen acil servise transferi sağlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yanmakta olan kişiye yardım;

Giysileri yanmakta olan bir kişiyle karşılaşıldığında, yapılması gereken ilk şey alevleri söndürmektir. Her şeyden önce, yaralının panikle koşmaya başlaması önlenmelidir,koşma alevleri canlandırır. Yaralı yerde tutularak giysileri mümkünse ıslatılmış bir büyük bir havlu, ceket ya da büyük ve ağır herhangi bir giyim eşyası ile örtülür. Hiç bir şey yoksa, yaralının yerde yuvarlanması sağlanmalıdırYanığın üzerine pomatlar, losyonlar ya da merhemler ve zeytinyağı, sirke, diş macunu,tereyağı gibi ‘ev tedavileri” uygulanmamalıdır. Yanıklar büyük ise soğutmak için buz yada soğutulmuş su kullanılmamalıdır. Yanıkların üzerini örtmek için pamuk ya da yara bandı kullanılmamalıdır. Yanık nedeniyle deride oluşan içi su dolu kabarcıklarını sıkılmamalı ya da patlatılmamalıdır. Kimyasal bir maddenin yol açtığı bir yanık diğer bir kimyasal madde ile azaltılmaya çalışılmamalıdır.• İlkyardıma başlamadan önce birey kendisi için de koruyucu tedbirleri (gözlük, eldiven,maske, koruyucu giysi kullanımı vb.) almış olmalıdır.Hemen, hastanedeki 1111 acil servisi arayın.Ve yardım gelmesini bekleyiniz.
LABORATUVARDA DEPREM OLUNCA

• Kesinlikle panik yapılmamalıdır.• Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durulmalı. Varsa sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelmeli veya uzanılmalıdır. Başınızı iki elimizin arasında alarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korumalı. Sarsıntı geçene dek beklenmelidir.• Dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşılmalıdır. • Sarsıntı geçtikten sonra, elektrikli ekipmanlar kapatılmalıdır.• Elektrik, gaz ve su vanaları merkezden kapatılmalıdır.• Kesinlikle asansör kullanmamalıdır.• Toplanma bölgesine gidilmelidir. HASTANE İLE İLGİLİ TÜM TAHLİYE İŞLERİ HASTANE SİVİL SAVUNMA UZMANLIĞINCA DÜZENLENEN SİVİL SAVUNMA PLANI İLE (HAP) HASTANE AFET EYLEM PLANINA GÖRE TOPLU YAPILACAKTIR.• Binaya girilmeden önce, binanın emniyetli olduğundan emin olunmalıdır.• Deprem nedeniyle doğal gaz borularında patlama olabilir. Yakıcı maddeleri ve elektrikli ekipmanları kullanmadan önce gaz kaçağı olmadığından emin olunmalıdır.
DUYURU ÖNCELİĞİ OLAN TELEFON NUMARALARI…1-İTFAİYE TEL:   1102-POLİS:1553-SULAR İDARESİ:1854-ELEKTRİK TEL:1865-DOĞALGAZ TEL:1876-ACİL YARDIM:112…………… DEVLET HASTANESİ SANTRALİ TEL NO: 0 (SIFIR)SORULACAKDİĞER……………..
TAHLİYE SIRASINDA YAPILACAKLAR:
Tahliye yapılacak binada bulunanlara duyuru yapılıp,PANİĞE KAPILMAYIN uyarısı«sıkça tekrarlanır.- Bu duyuru ve yol göstermede ayrıca, tahliye koridorları, tahliye merdivenleri, kapıları ve kaçış yönleri ses ve işaretlerle belirtilerek, – TELAŞ YAPILMAMASI empoze edilir.- Alarm sesi duyulunca binayı hemen boşaltınız.-  Tüm laboratuar çalışanları çalışmaları  durdurup çalışan cihazları kapattıktan sonra binayı terketmelidir.zaman varsa bunzen beklerini, su banyolarını ve ısıtıcıları kapattıktan sonra binayı terketmelidir- laboratuvar boşaltılırken kapı ve pencereler KİLİTLENMEDEN kapatılır.- Yangın, deprem anında  .ASANSÖRLER KULLANILMAZ.- Tahliye edilenlerin güvenli noktalarda toplanmaları sağlanır.
–  Binanın tüm katlarındaki TAHLİYE SORUMLULARI, yangın anında o – kattan sorumlu olan BAŞHEMŞİRE YARDIMCILARIDIR.
– Tahliye işlemleri, Hastane Sivil  Savunma Kurtarma Servisi. Yükümlülerince kendi servis amirlerinin yönetiminde ve öteki personelin de desteği alınarak, planlı bir şekilde yürütülür.Tahliyeden sorumlu kişiler laboratuardaki herkesin binayı terkettiğinden emin olduktan sonra binayı terketmelidir..Toplanma noktasında toplanınız. Alarmı çalan kontrol noktasına rapor verecektir.Laboratuarda olup da toplanma yerinde olmayan kişileri hemen bina emniyet sorumlusuna rapor ediniz.Servis yollarını açık tutunuz; kapatmayınız.
Teknik elemanlar acil durumda girişleri kontrol edecekler,acil durum kalkıncaya kadar binaya girişe izin vermeyeceklerdir. Alarm duyulduktan sonra hastane kurtarma birimi ,teknik elemanlar, kapıcılar, itfaiye gelinceye kadar gerekli önlemleri alırlar. itfaiye geldikten sonra yangınla ilgilenme sorumluluğu itfaiyeye geçer. Fakat hastane üyeleri, teknik elemanlar ve yangını haber veren ya da çıkartan kişi veya kişiler bilgi vermek üzere kontrol noktasında olmalıdırlar. Sivil Savunma Emniyet ve Kılavuz Servisi ise, yangın noktası ile toplanma alanında can ve mal güvenliğini sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver