Kuveyt Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Kuveyt Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Kuveyt anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kuveyt Nedir, Kuveyt Ne Anlama Gelir, Kuveyt Ne Demektir, Kuveyt Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kuveyt ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kuveyt Anlamı

Resmî adı Kuveyt Emirliği’dir. Başkenti Kuveyt olan ülkenin nüfusu 1 973 572 kişi (2000), yüz ölçümü 17 820 km2dir. Yönetim biçimi meşrutî monarşidir. Ülkenin para birimi Kuveyt dinarı, resmî dili Arapçadır. Halkın büyük çoğunluğu Müslümandır. Orta Doğu’da, Basra Körfezi’nin kuzey ucunda yer alır. Komşuları, kuzeyde Irak, güneyde Suudî Arabistan’dır. Ülkede kişi başına düşen millî gelir, 15 757 $’dır. Zorunlu eğitim süresi 8 yıl, insanların ortalama ömrü 75 yıldır.

En büyük kenti, Kuveyt, en yüksek dağı, Ed Dibdibah’dır (271 m). Ülke toprakları Basra Körfezi’nden batıya doğru yükselen hafif engebeli düzlüklerden oluşur. Kurak çöl iklimi egemendir. Yazlar aşırı sıcak, kışlar kısa ve serin geçer. Yazın sıcaklık ortalaması 45 dereceyi bulurken, kışın 8 dereceye kadar düşer. Yıllık yağış ortalaması metrekareye 100 mm’dir. Ülke seyrek çalılıklar ve fundalıklarla kaplıdır. Kuveyt’in doğal kaynakları, petrol ve doğal gazdır. Endüstri ürünleri, petrol ürünleridir. Başlıca kentleri, Kuveyt, Havalli, Salimiye ve Cehre’dir.

Konu ile ilgili aramalar: Kuveyt Nedir Kuveyt ödev ara Kuveyt kelime anlamı Kuveyt sözlükte ara Kuveyt ansiklopedi bilgi bankası ara Kuveyt ne demek Kuveyt neye denir

Kuveyt ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver