Kuvantum Kuramı Nedir Hakkında Bilgi

Kuvantum Kuramı Nedir

Kuvantum Kuramı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kuvantum Kuramı Nedir, Kuvantum Kuramı Ne Anlama Gelir, Kuvantum Kuramı Ne Demektir, Kuvantum Kuramı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kuvantum Kuramı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kuvantum Kuramı Anlamı

Newton’un klasik mekaniğinden uzaklaşarak kimi fizisel özelliklerin ancak kesikli değerler alabileceği ilkesinden yola çıkan kuram. Newton mekaniği bazı sorunları (özellikle kara cisim ışınımının spektral dağılım eğrilerinde görülen karakteristik maksimumları, yani sıcaklık arttıkça maksimumların küçük dalga boylarına doğru kaymasını) açıklamakta yetersiz kalmaktaydı. Planck 1900′de, bir osilatörün sürekli biçimde enerji alıp verebileceği varsayımını bir kenara iterek sorunu çözdü. Ona göre bu enerji ancak “kuvantum” adını verdiği kesikli değerler kadar alınıp verilebilirdi. Bu enerji birimi, v frekans, h de Planck’a göre bir osilatör, enerjisini ancak bu değerin katları kadar (hv, 2hv, 3hv gibi) değiştirebilirdi. Einstein 1905′te, ışığın kuvantumlar (fotonlar) hâlinde yayıldığını kabul ederek fotoelektrik olayı açıkladı. Yine bu düşünceden yola çıkarak düşük sıcaklıklarda katıların ısı sığalarının değişimini yorumladı. Bohr’un 1913′te atom tayfları kuramıyla attığı adımı Sommerfeld geliştirdi. Kuvantum kuramı, Compton etkisi ve Stark etkisi gibi olayları açıklayarak üstünlüğünü kanıtladı. Daha sonraki gelişmelerle birlikte bu kuram, kuvantum mekaniği adıyla bilinen daha gelişkin bir sistem hâline getirildi.

Konu ile ilgili aramalar: Kuvantum Kuramı Nedir Kuvantum Kuramı ödev ara Kuvantum Kuramı kelime anlamı Kuvantum Kuramı sözlükte ara Kuvantum Kuramı ansiklopedi bilgi bankası ara Kuvantum Kuramı ne demek Kuvantum Kuramı neye denir

Kuvantum Kuramı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver