Kütüphane Nedir Hakkında Bilgi

Kütüphane Nedir

Kütüphane anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kütüphane Nedir, Kütüphane Ne Anlama Gelir, Kütüphane Ne Demektir, Kütüphane Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kütüphane ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kütüphane Anlamı

Kitapların konulduğu raf, dolap ya da odalara verilen ad. Evdeki kütüphanelerin yanı sıra, devletin, belediyelerin ve bilim kurumlarının genel kitaplıkları bulunur. Bilinen en eski kütüphaneler, kil tabletlerden oluşan Asur-Babil kültür çevresine aittir. Bunların içinde İ.Ö. 626′dan kalmış Ninova, Asurbanipal Kütüphanesi en ünlüsüdür. Eski Yunan’da ise tapınaklara bitişik İskenderiye, Bergama ve Efes kütüphaneleri dünyaca tanınmıştır. Orta Çağ’da kütüphaneler genellikle manastırlarda ve piskoposluklarda toplanıyordu. Üniversitelerin kuruluşundan sonra üniversite kütüphaneleri de ortaya çıktı.

Hümanizm ve Rönesans hareketi, kütüphanelere canlılık getirdi. Yeni çağların günlük çalışmalar ve araştırmalar için kullanılan kütüphane düşüncesi, ilk kez Göttingen Üniversitesi kütüphanesinde uygulandı ve 20. yüzyılın başında Anglo-Amerikan demokrasi anlayışına bağlı olarak yeni bir kütüphane tipi (halk kütüphanesi) ortaya çıktı. Zamanımızda ortaya çıkan ve gelişme gösteren kütüphaneler, özel kütüphanelerdir. Bunlar bilimsel araştırma, uygulama gereğinden doğdu. Kütüphanelerde yayınlar şu yollardan sağlanır: Satın alma, değişme, bağış. Her kütüphanenin üç ana işi vardır: Mevcudu çoğaltmak, kataloglama, yararlandırma. Büyük kütüphanelerde yazma eser, harita, eski basmalar ve müzik bölümleri de vardır. Her kütüphanede genellikle okuma salonu bulunur.

Konu ile ilgili aramalar: Kütüphane Nedir Kütüphane ödev ara Kütüphane kelime anlamı Kütüphane sözlükte ara Kütüphane ansiklopedi bilgi bankası ara Kütüphane ne demek Kütüphane neye denir

Kütüphane ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver