Kutsal Emanetler Nedir Nelerdir? Hakkında Bilgi

Kutsal Emanetler Nedir Nelerdir?

Kutsal Emanetler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kutsal Emanetler Nedir, Kutsal Emanetler Ne Anlama Gelir, Kutsal Emanetler Ne Demektir, Kutsal Emanetler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kutsal Emanetler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kutsal Emanetler Anlamı

Kutsal Emanetler Nedir Nelerdir
İslâm dininin kurucusu Hz.Muhammet’e, diğer İslâm ileri gelenlerine ve İslâmdan önceki bazı peygamberlere ait olduğuna inanılan ve Müslümanlar tarafından kutsal sayılan eşyalar. Bunların başlıcaları şunlardır: Hz. Muhammet’in hırkası (Hırkai Saadet), sancağı (Sancakı Şerif), Uhut Savaşı’nda kırılan dişinin bir parçası, ayak izi, kılıcının kabzası, ok ve yayı, gusül suyunun korunduğu şişenin bir parçası, giydiği nalının teki, Mısır hâkimine gönderdiği mektup, teyemmüm taşı, kızı Hz.Fatma’nın ve Hz.Ebubekir’in seccadeleri, Hz. Musa’nın Asası, Hz. Nuh’un tenceresi, Hz. İbrahim’in kazanı, Hz. Yusuf’un gömleği, Hz. Davut’un kılıcı, Kâbe’nin altın oluğu, Haceriesved, Kâbe’nin anahtarı ve kilitleri. İslâm geleneklerine göre halifelik iddiasında bulunan kimselerin kutsal emanetleri ellerinde bulundurmaları gerekirdi. Bu bakımdan 1517′de Yavuz Sultan Selim’le birlikte Osmanlı padişahları da halife unvanını alınca, bu eşyalar İstanbul’a getirildi ve Topkapı Sarayı’nda özel bir yere konuldu. Halifeliğin kaldırılmasından sonra, Topkapı Sarayı müze olunca bu eşyalar ziyaretçilere açıldı. Ancak zamanla yapılan araştırmalar kutsal olarak kabul edilen bazı eşyaların, gerçekte İslâmiyet ve Hz. Muhammet ile hiçbir ilgileri olmadığını ortaya koymuştur. Örneğin Hz. Muhammet’in teyemmüm taşı olarak kabul edilen taşın, gerçekte bir Asur tableti olduğu ve bir Asur tanrısının tapınağına konmak üzere yaptırıldığı anlaşılmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Kutsal Emanetler Nedir Kutsal Emanetler ödev ara Kutsal Emanetler kelime anlamı Kutsal Emanetler sözlükte ara Kutsal Emanetler ansiklopedi bilgi bankası ara Kutsal Emanetler ne demek Kutsal Emanetler neye denir

Kutsal Emanetler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver