Kutluk Devleti Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri Hakkında Bilgi

Kutluk Devleti Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri

Kutluk Devleti anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kutluk Devleti Nedir, Kutluk Devleti Ne Anlama Gelir, Kutluk Devleti Ne Demektir, Kutluk Devleti Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kutluk Devleti ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kutluk Devleti Anlamı

Kutluk Devleti Nedir Nerede Kurulmuştur ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri
681 yılında Kutluk Han tarafından kurulan devlet. Göktürk Devleti’nin 630 yılında yıkılmasından sonra Doğu Türkleri, 50 yıl kadar Çin yönetiminde yaşadılar. Ancak Kutluk Han ve veziri Tonyukuk’un çabalarıyla yeniden bağımsızlığa kavuşabildiler. Bu bakımdan kurulan bu devlete II. Göktürk Devleti de denilmektedir. Kutluk 692′de ölünce yerine kardeşi Kapgan geçti. Kapgan zamanında Doğu ve Batı Türkistan, Kutluk Devleti’nin egemenliğine girdi. Kutluk Devleti’nin bu parlak dönemi Kutluk Han’ın oğulları Bilge ve Kültigin zamanında da devam etti. Bilge Han 734 yılında ölünce bu devlet zayıflamaya başladı ve çok geçmeden 745 yılında Uygurlar tarafından ortadan kaldırıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Kutluk Devleti Nedir Kutluk Devleti ödev ara Kutluk Devleti kelime anlamı Kutluk Devleti sözlükte ara Kutluk Devleti ansiklopedi bilgi bankası ara Kutluk Devleti ne demek Kutluk Devleti neye denir

Kutluk Devleti ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver