Kütle Nedir Hakkında Bilgi

Kütle Nedir

Kütle anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kütle Nedir, Kütle Ne Anlama Gelir, Kütle Ne Demektir, Kütle Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kütle ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kütle Anlamı

Bir cismin, aynı koşullarda standart bir kütlenin (örneğin Sèvres’deki uluslararası kilogramın) kazanacağı ivmenin kaç katına eş bir ivme kazanacağını gösteren madde miktarı (simgesi m). Kütle, bir cismin çizgisel eylemsizliğinin ölçüsüdür. Bir m kütlesine etkiyen F kuvveti ile bunun yol açtığı a ivmesi birbirine Newton’un ünlü F=ma denklemiyle bağlanır. Kütlenin zamana göre değişken olması hâlini (örneğin yakıtını tükettikçe kütlesi azalan roketler) de kapsaması için bu denklem F=d (mv)/dt biçiminde (yani kuvvet=birim zamandaki çizgisel momentum değişimi) ifade edilir. Einstein’ın ünlü E=mc2 denklemi ise kütleyle enerjinin birbirine dönüşümünü gösterir. Yalıtılmış bir sistemde kütle ile enerjinin korunumu önemli bir doğa yasasıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Kütle Nedir Kütle ödev ara Kütle kelime anlamı Kütle sözlükte ara Kütle ansiklopedi bilgi bankası ara Kütle ne demek Kütle neye denir

Kütle ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver