Kutadgu Bilig Nedir Kim Tarafından Yazılmıştır Hakkında Bilgi

Kutadgu Bilig Nedir Kim Tarafından Yazılmıştır

Kutadgu Bilig Nedir Kim tarafından Yazılmıştır
Kutadgu Bilig anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kutadgu Bilig Nedir, Kutadgu Bilig Ne Anlama Gelir, Kutadgu Bilig Ne Demektir, Kutadgu Bilig Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kutadgu Bilig ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kutadgu Bilig Anlamı

Yusuf Has Hacip’in Karahanlı (Hakaniye) Türkçesi ile 1070 yılında yazdığı yapıt. Anlamı “mutluluk veren bilgi”dir. Yapıt, devlet yöneticilerine öğüt vermek amacıyla ve aruz ölçüsüyle yazılmıştır. Toplamı 6645 ikilikten oluşur. İçinde mâni düzeninde yazılmış 173 tane de dörtlük bulunmaktadır. Yapıt İslâm ahlâkıyla, İslâmiyet öncesi Türk toplumunun gelenek, görenek ve düşüncelerini kaynaştırması açısından önem taşır.

Yapıtta birbirini tanıyan dört kişi karşılıklı konuşarak yaşamla, ahlâkla ilgili bilgiler vermekte ve insan neler öğrenmeli, neler yapmalı, neler yapmamalı sorularına yanıtlar aramaktadırlar. Bu kişilerden Gündoğdu, yasanın; Vezir Dolunay, mutluluğun; vezirin oğlu Öğdülmüş, akıl ve anlayışın; vezirin akrabası Uyanmış da yaşamın ve ahiretin simgesidir. Yusuf Has Hacip, kitabını kuruluktan uzaklaştırmak için kısa öykülerden yararlanmıştır.

Yapıtın el yazması eski baskılarının hiçbiri Türkiye’de bulunmamaktadır. Ancak, Uygur ve Arap harfleriyle yazılmış el yazması nüshalarının tıpkı basımı Türk Dil Kurumunca yapılmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Kutadgu Bilig Nedir Kutadgu Bilig ödev ara Kutadgu Bilig kelime anlamı Kutadgu Bilig sözlükte ara Kutadgu Bilig ansiklopedi bilgi bankası ara Kutadgu Bilig ne demek Kutadgu Bilig neye denir

Kutadgu Bilig ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver