Kuşkonmaz Nedir Nerede Yetişir, Yararlar Ve Faydaları Nelerdir Hakkında Bilgi

Kuşkonmaz Nedir Nerede Yetişir, Yararlar Ve Faydaları Nelerdir

Kuşkonmaz anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kuşkonmaz Nedir, Kuşkonmaz Ne Anlama Gelir, Kuşkonmaz Ne Demektir, Kuşkonmaz Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kuşkonmaz ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kuşkonmaz Anlamı

Kuşkonmaz Nedir Nerede Yetişir, Yararlar ve Faydaları Nelerdir
Asparagus officinalis. Zambakgillerden, uç dalları yapraksı görünüşte, toprak altı kök saplarından çıkan, taze sürgünleri yenen bir bitki. Kuşkonmaz, haziran-temmuz ayları arasında yeşilimsi sarı renkli çiçekler açan, 50-150 cm boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Sulak, kumlu ve killi, kuvvetli topraklarda, ormanlık yerlerde yetişir. Kültürü de yapılmaktadır. Gövdeleri dik, yeşil, düzgün yüzlü ve yaygın dallıdır. Dallar dalcıklara ayrılmış olup, ince, yeşil renkli ve 3-6 tanesi bir arada bulunur. Yapraklar küçük ve zarımsıdır. Çiçekler teker teker ya da çift olarak yaprakların koltuğunda yer alır. Erkek çiçekler 6 parçalıdır ve parçalar çan şeklinde birleşmişlerdir. Meyveleri kırmızı ya da siyah renklidir.

Kuşkonmaz azotça zengin, iştah açıcı, genç sürgünleri lezzetli bir sebzedir. Tibbî olarak özellikle Asparagus officinalis türü kullanılır. Bu türün kök ve rizomlarından faydalanılır. İdrar söktürücüdür. Kuşkonmazda A, B, C vitamini bol miktarda bulunur. Ayrıca, kandaki şeker miktarını düşürür, sivilce ve egzamanın iyileşmesine yardımcı olur ve zihin yorgunluğunu giderir.

Türkiye’de kuşkonmazın 10 türü vardır. Marmara, Ege, Akdeniz ve Orta Anadolu bölgelerinde yetiştirilir.

Konu ile ilgili aramalar: Kuşkonmaz Nedir Kuşkonmaz ödev ara Kuşkonmaz kelime anlamı Kuşkonmaz sözlükte ara Kuşkonmaz ansiklopedi bilgi bankası ara Kuşkonmaz ne demek Kuşkonmaz neye denir

Kuşkonmaz ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver