Kuş Cenneti Nedir Nerededir Hakkında Bilgi

Kuş Cenneti Nedir Nerededir

Kuş Cenneti anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kuş Cenneti Nedir, Kuş Cenneti Ne Anlama Gelir, Kuş Cenneti Ne Demektir, Kuş Cenneti Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kuş Cenneti ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kuş Cenneti Anlamı

Kuş Cenneti Nedir Nerededir
Manyas gölü üzerinde bulunan Kuş Cenneti Millî Parkı, Balıkesir ili sınırları içindedir. Ülkemizdeki en zengin faunaya sahip olan parklardan biri olan Kuşcenneti Millî Parkı’na, Avrupa Konseyi Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Komitesi tarafından, A Sınıfı diploması verilmiştir.

Kuş Cenneti Millî Parkı içerisinde 239 kuş türünün varlığı saptanmıştır. Bunlardan 66 tanesi düzenli olarak park içinde yaşamakta, 21 tanesi kuluçkaya yatmak için parka uğramakta, 174 tanesi de yalnızca göç sırasında parka uğramaktadır. Türkiye’nin kuşların göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle bazı yıllarda, parktaki kuş nüfusu üç milyona kadar çıkabilmektedir.

Millî Park içinde kuluçkaya yatan kuş türlerinden bazıları, karabatak, balaban, kaşıkçı kuşu, guguk kuşu, tepeli pelikan, baykuş, ağaçkakan ve balıkçıllardır. Kuşların kuluçkaya yatmak için bu bölgeyi seçmelerinin en önemli nedeni, balık yönünden zengin olan Manyas Gölü’nün, kuşlar için kolay ve bol besin sağlamasıdır. Manyas gölü denizden 8 m yukarıda ve 163 km2 büyüklüğündedir. Gölde 20′den fazla balık türü yaşar. Bunlardan karabalık, kızılkanat ve acıbalık türleri, kuşlar tarafından en çok avlananlardır. Millî Park içinde, çoğunlukla su kıyısı ve su içi bitkileri bulunur. Söğüt, ılgın, saz, kamış, kofa otu ve kandıra bunlardan başlıcalarıdır.

Park alanında geceleme ve konaklama yasaktır. Bununla birlikte Manyas gölü çevresindeki plânsız yapılaşma ve endüstrileşme, gölde yaşayan kuş türlerinin hızla azalmasına yol açmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Kuş Cenneti Nedir Kuş Cenneti ödev ara Kuş Cenneti kelime anlamı Kuş Cenneti sözlükte ara Kuş Cenneti ansiklopedi bilgi bankası ara Kuş Cenneti ne demek Kuş Cenneti neye denir

Kuş Cenneti ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver