Kürtçe Ders Müfredatı Kürtçe Dersi Kaçıncı Sınıfta Başlıyor Kürtçe Dersinde Neler Anlatılacak

Kürtçe Dersinde Neler Anlatılacak,

 

Devlet Kürt sorununun çözümü içim adımlar atmaya başladı. Bunların en başında Kürtçe dil eğitimi geliyor. Okullarda ders olarak verilecek olan Kürtçe dilinin müfredatı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlandı.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazımızda Kürtçe Dersinin Müfredatını sizlerle paylaşacağız.

Kürtçe dersinin öğrenciler 5. sınıftan itibaren alacaklar. 5,6,7 ve 8. sınıflarda Kürtçe’nin Kırmançi ve Zazaca lehçeleri öğretilecek.

Milli Eğitm Bakanlığının hazırladığı Kürtçe müfredatının amacı “Kendi kültürel değerlerini fark ederek farklı olana hoşgörü ve saygı göstermelerini sağlamak” olarak ifade etti.

Bakanlığın müfredat programına göre ders “okuma”, “dinleme” ve “yazma” temelinde öğretilecek ve öğretmenler DVD, CD, kitap gibi yardımcı kaynakları derste kullanabilecek. Öğrenciler Kırmançi ve Zazaca lehçelerini öğrenecek.

Kürtçe Dersi Öğretim Programı’nın amacı, Türk Milli Eğitiminin Genel Amaçları ve Temel İlkelerine uygun olarak öğrencilerin; Kürtçe öğrenmeye karşı ilgisini artırmak, Kürtçenin yaşadığı kültürü tanımalarını sağlamak, Kürtçe (Kırmançi ve Zazaca) konuşulan yörelerin kültürel değerlerini ayırt etmelerine olanak tanımak, kendi kültürel değerlerini fark ederek farklı olana hoşgörü ve saygı göstermelerini sağlamak, kendini ifade etme, iletişim kurma, iş birliği yapma, eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirmek, seviyelerine uygun görsel, işitsel ve yazılı kaynakları takip etmelerini sağlamak, kişisel, sosyal, kültürel bakımdan gelişmelerini sağlamak, Kürtçe’de dinleme, konuşma, okuma ve yazma dil becerilerini geliştirmek, Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni’nde belirlenen ölçütlere göre kendilerini değerlendirmelerini sağlamak, Kürtçe’de kelime hazinesini zenginleştirmek, bilgi teknolojilerinden yararlanarak öğrenme becerilerini geliştirmektir.

SESLER VURGULANACAK: Kürtçe alfabedeki tüm sesler okutulacak. Kürtçe alfabede olup Türkçe alfabede olmayan (X x, W w, Q q, ê, Û, z, Œ, Ó) seslerin içinde bulunduğu kelimeler okunacak ve okunurken bu harflerin seslendirilmesine vurgu yapılacak.

GÜNLÜK KONUŞMA: Günlük hayatta sıklıkla kullanılan “selamlaşma, vedalaşma, hâl hatır sorma, kendini tanıtma” gibi ifadeler kullanılacak.

AFİŞLİ DERS: Kartvizit, tanıtım kataloğu, konser ve gösteri afişleri, e-posta, gazete ve dergilerden basitleştirilmiş ilan vb. metinler ile çalışılacak

RESİMLİ SÖZCÜKLER: Günlük hayatla ilgili kelime ve sözcük grupları ve bunlarla ilgili resimler verilerek eşleştirmeleri istenecek. Günlük konularla ilgili basit metinler okutulacak ve metnin içeriğiyle ilgili sorular sorularak cevaplar vermesi sağlanacak.

KÜRTÇE YAZACAKLAR: Öğrencilerin hoşlandığı ve hoşlanmadığı durumlara ilişkin kısa bir paragraf yazması sağlanacak. Verilen bir konu üzerinde öğrenciler Kürtçe beyin fırtınası yapacak ve tartışacak.

KÜRTÇE SOYAĞACI: Ailesi hakkında tanıtıcı bir paragraf yazması sağlanacak. Paragrafta varsa yanlışlar ve eksikler üzerinde durulacak. Aile soyağacı oluşturmaları istenecek.

DUYGU YAZACAKLAR: Duygu ve düşüncelerini ifade eden bir paragraf yazması istenecek. O paragrafta duygu ve düşünceye ilişkin kavramlar (Mutluluk, sevinç, üzüntü) kullanması beklenecek.

RAKAM DA ÖĞRETİLECEK: Öğrendiği sayıların okunuşunu kullanacağı bir paragraf oluşturması sağlanacak. Paragrafta öğrenci no, tarih, saat, sokak ve ev numaralarını kullanması önerilecek.

Etiketler: :
şiyar kürtçe ders

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver