Kureyş Nedir Hakkında Bilgi

Kureyş Nedir

Kureyş anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kureyş Nedir, Kureyş Ne Anlama Gelir, Kureyş Ne Demektir, Kureyş Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kureyş ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kureyş Anlamı

İslâmiyet’ten önce ve sonra Mekke’de oturan ve 10 kabilenin birleşmesinden meydana gelen topluluğa verilen ad. Bu on kabile şunlardı: 1) Beni Haşim, 2) Beni Ümeyye, 3) Cumah, 4) Adiy, 5) Sehm, 6) Nevfel, 7) Esed, 8) Teym, 9) Mahzum, 10) Zühre. Efsanelere göre Kusay adında biri, bu on kabileyi birleştirmiş ve onları Mekke’ye yerleştirmişti. Kureyşliler, Mekke’nin coğrafî durumundan, bu şehirde bulunan ve İslâmiyetten önce de Araplar tarafından kutsal kabul edilen Kâbe’den yararlanarak, Arap Yarımadası’nda maddî ve manevî bir üstünlük kurmuşlardı. İslâmiyet’ten yararlanarak, bu durumlarını daha da pekiştirdiler, özellikle Emevîler zamanında tüm İslâm dünyasına hâkim oldular.

Konu ile ilgili aramalar: Kureyş Nedir Kureyş ödev ara Kureyş kelime anlamı Kureyş sözlükte ara Kureyş ansiklopedi bilgi bankası ara Kureyş ne demek Kureyş neye denir

Kureyş ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver