Küresel Ve Uluslararası Ilişkiler Bölümü olan üniversiteler, Küresel Ve Uluslararası Ilişkiler Bölümü hangi üniversitelerde var? 2013-2014

Üniversite sınavına hazırlanan ve Küresel ve Uluslararası İlişkiler bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Küresel ve Uluslararası İlişkiler Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Bu programın amacı uluslararası politika ve güvenlik ile siyasi ekonomi ve diplomasi konularında güçlü bir altyapıya sahip bireyler mezun etmektedir. Birinci sınıftaki uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, ekonomi ve sosyal bilimlere giriş niteliği taşıyan dersler, ortak bir akademik temel oluşturma amacını taşır. Sonraki yıllarda akademik danışmanlar rehberliğinde seçtikleri derslerle birikimlerini zenginleştiren öğrenciler, uluslararası sahnede rekabet edebilecek niteliklerle diplomalarını alırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma Alanları:

Mezunların iş alanı geniştir. Görev yaptıkları kuruluşa göre, yaptıkları işler araştırma, değerlendirme, analiz, karar alma, anlaşmazlık analizi ve çözümünü içerir. Mezunların çalışma alanları Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği, MGK Genel Sekreterliği, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlıkları ve diğer devlet daireleri uluslar arası örgütler, bankacılık sektörü, basın -yayın kuruluşları, araştırma ve danışmanlık şirketleri, stratejik araştırma enstitüleri ve sivil toplum örgütleridir.

Mezunların özel sektörde iş bulma olanaklarının coğrafi bir sınırı yoktur.  Aksine Türkiye dışında da iş bulma olanağı mevcuttur. Kamu sektöründeki iş olanakları ise büyük şehirler ve özellikle de Ankara ile sınırlıdır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinin gelişmesi paralelinde bu alanda eğitim görmüş nitelikli eleman gereksinimi artmıştır. Avrupa Birliği ile entegrasyon süreci içinde iş bulma olanaklarının hem yurt içinde hem de yurt dışında artması beklenmektedir.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Sözel ve analitik yeteneğe sahip olması
Tarih, Sosyoloji, Hukuk, Ekonomi ve Psikolojiye ilgi duyması
Yabancı dil öğrenmeye yatkın olması
Dünya politikasına ilgi duyması
Temsil niteliğine ve genel kültüre sahip olması
İnsanlarla iyi iletişim kurabilmesi
Farklı kültürlere ve yaşam tarzlarına açık olması gerekir.

KÜRESEL VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER (TM–2)
ÜNİVERSİTE     TABAN P     B SIRASI
BİLKENT Ü. (UOLP-SUNY Binghamton) (%50 Burslu)     501,811     3.393
ORTA DOĞU TEKNİK Ü(UOLP-SUNY Binghamton) (%50 Burslu)     488,236     6.009
ORTA DOĞU TEKNİK Ü(UOLP-SUNY Binghamton)     365,231     134.951
BİLKENT Ü.(UOLP-SUNY Binghamton) )     350,761     171.154

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver