Kurbağa Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri Hakkında Bilgi

Kurbağa Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri

Kurbağa anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kurbağa Nedir, Kurbağa Ne Anlama Gelir, Kurbağa Ne Demektir, Kurbağa Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kurbağa ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kurbağa Anlamı

Kurbağa Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri
İki yaşamlılar (Amphibia) sınıfının, kuyruksuz kurbağalar (Anura) takımındaki türlere verilen genel ad. Kurbağalar yaklaşık 2000 türle, tüm kıt’alara yayılmıştır. Amfibilerin en kalabalık takımını oluştururlar. Bedenlerinin biçimi toplu ve kısadır. Boyun bölgeleri ve kuyrukları yoktur. Dört bacaklarından, arkadaki ikisi özellikle sıçramaya yarayacak biçimde güçlü olarak gelişmiştir. Bedenlerinin yapısı kural olarak sıçramaya uyumlu olmakla birlikte, birçoğu, başka hareket ve yaşam biçimlerine uyum sağlayacak yapısal değişikliklere de uğramıştır. Örneğin, tümüyle suda yaşayanları, kazıcı olarak yaşayanları ya da ağaçlarda yaşayan türleri vardır. Hatta el ve ayak parmaklarının arasında deri gerilmesi suretiyle kısa mesafelerde uçmaya uyum sağlayanları bile bulunur.

Erkek kurbağalar özellikle üreme mevsiminde ses çıkarırlar. Dişiler sessizdir ya da hırıltı şeklinde ses çıkarır. Yumurtlayarak çoğalırlar. Lârva hâlinde olanlara iribaş denir. Genel olarak, ovalardaki, bitkisi bol, durgun ve sığ suların içinde yaşarlar. Göz ve burun delikleri suyun dışında kalacak biçimde suyun içinde gizlenirler. Kıt’aların tümüne yayılmışlardır. Ülkemizde de uygun olan hemen her yerde bulunurlar.

Konu ile ilgili aramalar: Kurbağa Nedir Kurbağa ödev ara Kurbağa kelime anlamı Kurbağa sözlükte ara Kurbağa ansiklopedi bilgi bankası ara Kurbağa ne demek Kurbağa neye denir

Kurbağa ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver