Kullanım Amaçlarına Göre Asansörler kısa özet (hakkında bilgi) kısaca konu anlatımı

ASANSÖR ÇEŞİTLERİ:
Asansörlerin kullanım amaçlarına ve şekillerine göre kendi aralarında sınıflandırılmaları mümkündür. Kullanım amaçlarına göre farklı imalat gösteren asansörler, hızlarına göre de güvenlik sistemlerine ihtiyaç duyarlar. Kontrol sistemlerine ve motor tahrik sistemlerine göre de sınıflandırma yapmak mümkündür. Asansör tasarımında kabin, makine motor seçimi, mekanik tasarım, hız ve güvenlik sistemleri kullanma amacına göre yapılır. Bu yüzden tasarımın başında asansörün kullanma amacının belirlenmesi gerekir. Her asansör çeşidi kendi içinde aynı standartlara sahiptir.

İNSAN ASANSÖRLERİ:

Sponsorlu Bağlantılar

Şahıs asansörleri binaların projelendirilme aşamasında yapılan trafik hesaplamalarına ve avan projelerine uygun olarak imal edilip, yerlerine monte edilir. 4 kişiden 21 kişiye kadar kapasteye sahip yapılabilen şahıs asansörlerinin hızları, binanın yüksekliğine göre değişken birşekilde 0,63 m/sn den 2.5 m/sn kadar çıkar.

Projelendirme safhasında imalat ve montaj aşamasının sonuna kadar tüm kademeler, uzman ekiplerimiz tarafında kontrol edilerek son kullanıcıya en uygun hale getirilir.

Kullanım Amaçlarına Göre AsansörlerYÜK ASANSÖRLERİ: 

Yük asansörleri; genellikle insan refakatinde yük taşıması için ön görülen asansörlerdir. Konfor amacından çok ihtiyaçlara cevap vermesi ve kaldırma kapasitesi ön planda tutulmuştur. Bu tip asansörlerde genelde hızın düşmesi dikkate alınmayarak kaldırma kapasitesini yükseltmek için palanga sistemler kullanılır. Aynı sınıfta incelenen araç asansörleri ise kabini ticari olmayan motorlu araçları taşıyacak boyutlarda yapılmış olan asansörlerdir.

SEDYE ASANSÖRLERİ:

Sedye asansöelrinde 1600 Kg, 2000 Kg ve 2500 Kg’a kadar taşıma kapasitesine ve 0,40 m/sn’den 3m/sn’ye kadar hıza sahip olan III. sınıf hasta asansörleri tam otomatik veya yarı otomatik olarak tercih edile bilir. Diğer asansörlerden ayrıcalıklı özelliği; hastanın konforu ve daha sağlıklı ve güvenli birşekilde taşınmasını amaçlamaktadır.

Sedyenin asansöre giriş çıkışlarında sarsıntı olmaması için kabin katlara göre temas ayarlanır. Elektrik kesilmelerine karşı önlem, ayarlanmış ışık akışı anti bakteriyel tedbirler, paslanmaz aksam gibi ekstra donanımlar ilave edilmiş asansörlerdir.

ARAÇ ASANSÖRLERİ:

Genellikle otoparklarda, otomativ firmalarında, araç servislerinde kullanılmaktadır. Bu tür asansörlerin yük taşıma kapasitesi 2,5 ton ile 8 ton arasında değişkenlik gösterir. Tasrım şekilleri; yarı otomatik, tam otomatik, elektrik tahrikli, hidrolik tahrikli veya VVVF kademesiz hız üniteli olarak müşterinin isteği doğrultusunda yapılabilir. Araç asansör tasarımları müşterinin talebine göre tasarım açısından farklılıklar gösterebilir.

MONŞARJ ASANSÖRLERİ: 

Servis asansörü olarakta tanımlanan bu asansör çeşitleri boyutları ve yapım şekli itibari ile insanların giremeyeceği bir kabini olan sabit asansör çeşitidir. Bu tip asansörler 50 Kg ile 300 Kg arasında çeşitlendirilebilirler. Bu tip asansörler genellikle restoran, otel, banka, villa gibi yerlerde kullanılırlar. Monşarj asansörleri; hem karşı ağırlık hemde tambura sarmalı çalışan tipleri ile altarnatif çözümler sunar. Genellikle kabin ve kapı kaplaması olarak hijyenik olması açısından satine paslanmaz tercih edilir. İstek dahilinde kabin içi aksesuarları oluşturulabilir.

ÖZÜRLÜ ASASÖRLERİ: 

Bir koltuk asansörünün kurulumu sayesinde fiziksel nedenlerden dolayı gerçekleştirilemeyen bir çok işlevin kolayca gerçekleşmesine yardımcı olur. Bu tip asansörler ağırlıklı olarak yaşlılık sebebi ile taşınmakta güçlük çeken veya fiziksel engelleri bulunan insanların taşınmasına yardımcı olmak amacı ile tek kişilik şekilde ve merdiven kenarlarına kurulan bir sistemle tasarlanır.

HİDROLİK ASANSÖR:

Seyir mesafesinin çok olmadığı orta yükseklikteki binalarda hidrolik asansör farklı çözümleri ile hem konfor hemde maliyet açısından önemli bir altarnatif oluşturmaktadır. Bu tip asansörler 240 kg dan 4000 kg’a kadar ağırlık ve 1m/sn’ye kadar hız seçenekleri ile çeşitlendirilebilir. Makine dairesi uygun olmayan durumlarda en iyi çözüm seçeneklerinden biridir. Orta düzeyde yolcu akışı için idealdir.

Asansörün seyri oldukça sessiz ve konforludur. Asansör hidrolik üniteden elektrik akımının yardımı ile pistona geçen yağın pistonları hareketlendirmesi ile çalışır. Asansörlerin boyutlarına ve tank yağ kapasitelerine göre çeşitli alternatiflerde piston tipleri mevcuttur. Hidrolik asansörler 2/1 tahrikle halatlar yardımı ile endirekt çalıştırıldığı gibi 1/1 tahrikle direkt olarakta çalıştırılabilir. Hidrolik asansörlerde elektrik kesilmesi halinde kat arasında kalma gibi bir problemi yoktur. Kendi kendini enyakın kata getirecek bir sistemle donatılmıştır.

MAKİNE DAİRESİZ ASANSÖR:

Makine dairesiz asansörler özellikle daha yoğun yolcu trafiği olan ve daha yüksek ticari binalarda tasarımcılar,inşaatçılar ve bina sahipleri için önemli avantajlar sağlar.Makine dairesiz asansörlerimizin 24 kata kadar olan binalarda 2000 kg kapasiteye ve 1,6m/sn.hıza kadar ulaşma imkanı vardır.

Kaynak: Ender Asansr | www.enderasansor.com.tr

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver