Kulak Neden Tıkanır, Kulak Tıkanması, Kulak Tıkanması Nedenleri

kulak tıkanmasının nedenleri, kulak tıkanmasının sebepleri, kulaklar neden tıkanır,

Kulak tıkanması neden olur?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kulak tıkanmasının nedenleri konusunda bilgilenmeniz ve kulak tıkanması sorunu ile karşı karşıya kalmamanız adına sizleri bilgilendirmek için küçük bir araştırma yaptık. Kulak tıkanmasının sebeplerini öğrenmek ve sizlere doğru bilgiler aktarmak için yapmış olduğumuz araştırmada uzman önerilerinden faydalandığımızı da belirtmek isteriz. Eğer kulak tıkanması sorununu sık sık yaşıyor ve bu durumdan rahatsızsanız bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz önerilmektedir.

Banyo sonrası kulaklarınızı temizlemek için kullandığınız pamuklu kulak çöplerinin kulak tıkanmasına neden olduğunu biliyor musunuz? Uzmanlar kulak tıkanması sebeplerinin en başında pamuklu kulak çöpleri ile kulağı temizlemek olduğunu söylemekteler. Pamuklu kulak çöpleri hem kulaklarınızın tıkanmasına yol açmakta hem de çeşitli kulak hastalıklarına yakalanmanıza sebep olmaktadır. Çünkü kulak çöpü kullanarak kulak yolunda bulunan sıvı temizlenir. Kişi bu sıvıyı aldığında kulağını temizlediğini zanneder, ancak bu sıvı kulağı hastalıklara, enfeksiyonlara kısacası kulağınızı tehdit eden her türlü sorunlara karşı kulağı korumaktadır.

Kulak çöpü ile kulağı temizlemeye çalışanlar daha büyük sorunlarla karşılaşırlar. Kulak çöpü kulağınızdan bulunan kirleri temizlemez, daha da ileriye gitmesine sebep olur. Bu kirler zamanla birikir ve su ile temas ettiğinde de şişerek kulak tıkanmasına yol açar.

Kulak tıkanmasının bir başka sebebi de, yanlış sümkürme şeklidir. Burnu akan kişiler sümkürmek istediklerinde burun deliklerini kapayarak bu işlemi gerçekleştirir. Oysa ki burun delikleri kapandığında ve kişi sümkürdüğünde kulaklara doğru bir basınç olur ve genizde ki tüm bakteriler kulağa gider. Sümkürme esnasında burun deliklerinizi kapamaya dikkat edin.

Nezleli iken dalgıçlık yapmak ve uçağa binmekte kulak tıkanması nedenleri arasındadır. Uzun süren nezlelerde kulakların tıkanmasına ve bu durumdayken de yine kulaklara doğru basınç uygulanacak hareketlerde bulunmak kulak tıkanmasına sorununa sebep olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver